Czy opłacając wcześniej składki można zmniejszyć obciążenie podatkowe w listopadzie i grudniu?

Dziennik Gazeta Prawna (2010-11-29), autor: Katarzyna Jędrzejewska , oprac.: GR

lis 30, 2010

Składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy opłacam do dziesiątego dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni i w tej dacie księguje je w podatkowej książce przychodów i rozchodów. Czy mogę składki za listopad zapłacić pod koniec listopada, żeby zwiększyć koszty za ten miesiąc, a tym samym zmniejszyć dochód do opodatkowania i zapłacić mniejszą zaliczkę na podatek za listopad oraz za grudzień? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Jak wyjaśnia dziennik, składki na własne ubezpieczenie społeczne, jak i te na Fundusz Pracy są odliczane przez przedsiębiorcę w miesiącu, w którym je zapłacił. Jeżeli więc składki za listopad zapłaci już w listopadzie, to będą kosztem tego właśnie miesiąca. Dzięki temu przedsiębiorca obniży sobie podstawę opodatkowania za listopad, a to z kolei wpłynie na zmniejszenie zaliczki zarówno za listopad, jak i za grudzień (bo grudniową zaliczkę płaci w takiej samej wysokości jak za listopad).

Na wcześniejsze opłacenie składek pozwala również system Płatnik.

– Najlepiej złożyć osobną deklarację za listopad i osobną za grudzień, obie z kodem S i wpisanym odpowiednio miesiącem – podpowiada w „DGP” Jacek Dziekan z biura prasowego centrali ZUS.

Można również złożyć jedną deklarację z kodem MK. To rozwiązanie jest jednak ryzykowne. Jeżeli bowiem kiedyś w przeszłości powstała niedopłata składek z jakiegokolwiek tytułu, to w pierwszej kolejności kwota składki za grudzień (traktowana jako nadpłata) zostanie przeznaczona na uregulowanie tej niedopłaty.

Nie opłaca się płacić przedwcześnie składki na ubezpieczenie zdrowotne, bo ta odliczona raz od zaliczki za listopad w takim samym stopniu wpłynie na wielkość zaliczki za grudzień.

Więcej w Rzeczpospolitej z 29 listopada 2010 r.