Spółka cywilna: Jak zakończyć współpracę, która przestała się układać?

Rzeczpospolita (2010-12-01), autor: Izabela Lewandowska , oprac.: GR

gru 2, 2010

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, każdy wspólnik może, bez podawania przyczyn, wystąpić ze spółki cywilnej zawartej na czas nieoznaczony, wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego. Jeśli rok obrachunkowy kończy się 31 grudnia, to najpóźniejszym terminem wypowiedzenia jest 30 września roku poprzedzającego.

Każdy wspólnik z ważnych powodów może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby spółka była zawarta na czas określony.

Żaden przepis nie precyzuje, co można uznać za ważne powody. Trzeba je oceniać z uwzględnieniem okoliczności konkretnej sprawy. Takim ważnym powodem będzie naruszenie przez pozostałych wspólników umowy spółki na szkodę wspólnika rezygnującego z udziału w niej czy brak wzajemnego zaufania między wspólnikami. Takim powodem może być niedopuszczanie wspólnika do prowadzenia spraw spółki.

Gdy wspólników jest dwóch, a jeden z nich wypowiada swój udział, skutkiem jest likwidacja spółki.

Wspólnicy mogą, podjąć decyzję o zgodnym rozwiązaniu spółki. Mogą też, zawierając ugodę, zadecydować o sposobie rozliczeń związanych z jej likwidacją. Każdy wspólnik ma też prawo z ważnych powodów żądać jej rozwiązania przez sąd. W sprawie takiej powodem jest wspólnik domagający się rozwiązania, a pozwanymi – wszyscy pozostali wspólnicy. Toczy się ona przed sądem gospodarczym.

Ważne przyczyny rozwiązania spółki muszą istnieć w czasie trwania spółki a także w chwili zamknięcia rozprawy.

Sąd w takiej sprawie ocenia, czy żądanie rozwiązania, nie jest w danych okolicznościach nadużyciem prawa. Trzeba bowiem zaznaczyć, że skutki rozwiązania spółki są inne niż wypowiedzenia udziału. Takie same są, tylko gdy spółkę tworzy dwóch wspólników.

Więcej w Rzeczpospolitej z 1 grudnia 2010 r.