Kiedy w miejsce paragonu trzeba wystawić fakturę?

Rzeczpospolita (2010-12-06), autor: Malina Brzozowska , oprac.: GR

gru 7, 2010

Kupujący w sklepach lub marketach często dopiero po pewnym czasie zwracają się do sprzedawcy o wystawienie faktury VAT. Jak długo mogą z tym zwlekać? Czy w każdej sytuacji trzeba spełnić ich żądanie?

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej sprzedaż tę dokumentuje się za pomocą paragonu fiskalnego, a faktura wystawiana jest na żądanie takiej osoby. Organy podatkowe w większości zgadzają się, że sprzedawca jest zobowiązany do wystawienia faktury, jeżeli żądanie zostało przedstawione w ciągu trzech miesięcy od wydania towaru.

Sprawa komplikuje się, gdy po fakturę po pewnym czasie zgłosi się podatnik VAT.

Na podstawie ordynacji podatkowej i rozporządzenia MF regulującego zasady wystawiania faktur, fakturę zasadniczo wystawia się w terminie siedmiu dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Opierając się na tej regulacji, część organów twierdzi, że po upływie wskazanego siedmiodniowego terminu nie ma obowiązku wystawienia faktury na żądanie podatnika VAT, a jej ewentualne wystawienie zależy jedynie od dobrej woli sprzedawcy.
 
Przepisy rozporządzenia w sprawie faktur wymagają od podatników dołączenia paragonu do kopii faktury dotyczącej sprzedaży udokumentowanej za pomocą tego paragonu. Często jednak zdarza się, że klienci zwracają się po fakturę, ale nie są w stanie dostarczyć otrzymanego wcześniej paragonu. Część urzędów twierdzi, że jej wystawienie w takim wypadku nie jest możliwe.

Ostatnio pojawiają się jednak opinie przeciwne, organy podatkowe potwierdzają, że nawet gdy nabywca nie dysponuje oryginałem paragonu fiskalnego, a przedstawia inne dowody dokumentujące wykonanie transakcji i gdy istnieje zapis transakcji na kopii rolki oraz w systemie zapisującym transakcje, sprzedawca również może wystawić fakturę.

 
Więcej w Rzeczpospolitej z 6 grudnia 2010 r.