Czy za 25 grudnia można dać wolne w przyszłym roku?

Rzeczpospolita (2010-12-09), autor: Marta Gadomska , oprac.: GR

gru 10, 2010

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, wraz z nowym rokiem wchodzą w życie nowe zasady liczenia wymiarów czasu pracy. Znoszą one obowiązek udzielania dni wolnych za święta występujące w tym samym czasie co wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Pracownikom, wykonującym pracę od poniedziałku do piątku przysługuje dodatkowy dzień wolny za przypadający w sobotę 25 grudnia pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.

Są firmy, które dzień wolny planują na miesiące nowego roku, nie bacząc na to, że wraz z pierwszym jego dniem prawo do wolnego za święto znika. Na takie rozwiązanie mogą pozwolić sobie przedsiębiorcy, u których okresy rozliczeniowe trwają dłużej niż miesiąc i obejmują przełom 2010 i 2011 r.

Chodzi tu np. o sześciomiesięczne grafiki czasu pracy obejmujące okres np. od sierpnia 2010 do lutego 2011 r. albo krótsze, np. trzymiesięczne trwające od grudnia 2010 do lutego 2011 r. W nich wolny dzień za świąteczną sobotę wolno wyznaczyć w styczniu, a nawet lutym 2011 r.

Zmiana przepisów kodeksu pracy jest tu bez znaczenia, bo przy oddawaniu wolnego liczy się to, że:

– zatrudniony nabył prawo do niego w miesiącu, w którym obowiązywały jeszcze stare zasady liczenia wymiaru czasu pracy,

– wolnego za tzw. sobotnie święta udzielamy do końca okresu rozliczeniowego, nawet jeśli się kończy w nowym roku w chwili obowiązywania nowych przepisów.

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 grudnia 2010 r.