Jaka ochrona prawna informacji przekazywanych podczas ubiegania się o pomoc publiczną?

Rzeczpospolita (2010-12-10), autor: Michał Kołtuniak , oprac.: GR

gru 13, 2010

W świetle przepisów prawa informacje przekazywane w trakcie ubiegania się o pomoc publiczną podlegają ochronie. Reguluje to ustawa o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U z 2007 r. nr 59, poz. 404 ze zm.) – czytamy w Rzeczpospolitej.

Zgodnie z jej art. 41 ust. 1 pracownicy podmiotów realizujących zadania określone w ustawie są zobowiązani do ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa i innych informacji podlegających ochronie na podstawie odrębnych przepisów, o których powzięli wiadomość w związku z toczącymi się postępowaniami lub realizacją innych zadań określonych w ustawie.

Nie obejmuje to wszystkich informacji. Wymogów tych nie stosuje się do informacji powszechnie dostępnych. Ponadto ujawniona może być nazwa podmiotu ubiegającego się o pomoc i beneficjenta pomocy, czyli firmy, która już ją uzyskała. Powszechnie dostępne mogą być również informacje o wielkości i formie udzielonej pomocy oraz jej przeznaczeniu. Dostępne będą także dane o podstawie prawnej jej przyznania, a także podmiotach udzielających pomocy.

Firma nie może więc oczekiwać ukrycia, że w ogóle ubiegała się lub uzyskała jakąkolwiek pomoc publiczną. Musi być przygotowana również na ujawnienie kwoty takiej pomocy.

Ponadto nie stanowi naruszenia przekazywanie informacji do Komisji Europejskiej w związku z realizacją zadań określonych w prawie unijnym w zakresie pomocy publicznej, przekazywanie sprawozdań o udzielonej pomocy w trybie art. 32 i 32a oraz sprawozdań o zaległościach, o których mowa w art. 34 ust. 1 ustawy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 10 grudnia 2010 r.