.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Na zlecenie POPON, profesorowie Marek Kalinowski i Błażej Wierzbowski z Kancelarii Kutnik, Kalinowski i Partnerzy, przygotowali opinię prawną, której przedmiotem była odpowiedź na pytanie: „Czy w świetle prawa wspólnotowego, w wypadku, gdy wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych następuje nie wskutek zawiązania nowego stosunku pracy z takimi osobami, lecz w związku z uzyskaniem przez nie statusu osób niepełnosprawnych, pracodawca taki będzie miał prawo do uzyskania na te osoby pomocy w formie dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych?”

W otrzymanej opinii, jej Autorzy jednoznacznie stanęli na stanowisku, że w świetle rozporządzenia Komisji (WE) 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem (Dz.Urz. U.E. z dnia 9 sierpnia 2008 r, nr 214, s.3), przepisy rozporządzenia, a w szczególności przepis art. 8 ust.5 zd. 2 tego aktu, nie stoją na przeszkodzie udzieleniu przedsiębiorcy mającemu status zakładu pracy chronionej, lub nie mającemu takiego statusu, pomocy na zatrudnianie osoby niepełnosprawnej w wypadku, gdy przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia osoba ta nie posiadając statusu osoby niepełnosprawnej pozostawała z pracodawcą w stosunku pracy, zaś osobą niepełnosprawną stała się po wejściu w życie tego aktu. Nie stoją one również na przeszkodzie na przeszkodzie udzieleniu przedsiębiorcy pomocy na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej w wypadku, gdy została ona zatrudniona po wejściu w życie rozporządzenia jako osoba nie posiadająca statusu osoby niepełnosprawnej, zaś status taki nabyła po jej zatrudnieniu.

W świetle zaprezentowanych w tej opinii argumentów, stanowisko PFRON, według którego, dofinansowanie do wynagrodzeń, nie należy się z tytułu zatrudniania osób, które status niepełnosprawności uzyskały w trakcie zatrudnienia, wydaje się nieprawidłowe. Tym bardziej za bezzasadne uznać należy stanowisko Funduszu, jakoby istniał obowiązek zwrotu otrzymanego dofinansowania na takie osoby.dodano: 2010-12-14 12:09Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.