Stawki VAT w okresie przejściowym

Rzeczpospolita (2010-12-14), autor: Grażyna J.Leśniak , oprac.: GR

gru 15, 2010

Jak czytamy w Rzeczpospolitej art. 19 ustawy okołobudżetowej, która czeka na podpis Prezydenta zmienia przepisy ustawy VAT. Problematyczny jest nowy ust. 14e, który senatorowie wprowadzili do otrzymanej z Sejmu ustawy.

Zgodnie z nim na usługi telekomunikacyjne, dostawę energii elektrycznej i gazu przewodowego oraz usługi wodno-kanalizacyjne, na które stawka VAT wzrośnie już po wystawieniu faktury, będzie mogła być nadal stosowana stawka dotychczasowa, tj. obowiązująca do 31 grudnia 2010 r. Pod warunkiem że – jak mówi przepis – „w pierwszej fakturze wystawianej po dniu zmiany stawki podatku, nie później jednak niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zmiany stawki podatku, uwzględniona zostanie korekta rozliczenia objętego fakturą wystawioną przed dniem zmiany stawki podatku”.

Niestety, przepis nie mówi, jak przedsiębiorcy mają to zrobić, jeśli faktura rozliczeniowa (za bieżące okresy) ma uwzględniać także korektę wcześniej wystawionych faktur VAT. Zadanie jest o tyle trudne, że w systemie VAT – zarówno w Polsce, jak i w UE – funkcjonuje jedynie faktura rozliczeniowa i jej korekta.

Nie wyjaśnia tego też minister finansów w przygotowanym i przekazanym do uzgodnień międzyresortowych projekcie rozporządzenia zmieniającego dotychczasowe przepisy w sprawie m.in. wystawiania faktur.

Więcej w Rzeczpospolitej z 14 grudnia 2010 r.


Pobierz Ustawę z 26 listopada 2010 r o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej  »

Pobierz projekt z dnia 9 grudnia 2010r. rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług »