Jak jest opodatkowany handel w sieci?

Rzeczpospolita (2010-12-15), autor: Łukasz Wojtkowiak , oprac.: GR

gru 16, 2010

Jeżeli jest to transakcja prywatna, to w pierwszej kolejności należy zweryfikować, czy otrzymana cena w ogóle będzie przychodem podatkowym sprzedającego. Zgodnie z art. 10 ust 1 pkt. 8 lit d ustawy o PIT odpłatne zbycie rzeczy jest źródłem przychodów w podatku dochodowym wyłącznie w przypadku, gdy nastąpiło przed upływem pół roku od końca miesiąca, w którym sprzedający daną rzecz nabył. Jeżeli ktoś oferuje rzecz, którą nabył np. przed rokiem, wówczas uzyskanej kwoty ze sprzedaży w ogóle nie uwzględnia w rozliczeniach podatkowych – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jeśli natomiast do sprzedaży dojdzie przed upływem pół roku od końca miesiąca, w którym sprzedający rzecz nabył, to będzie ona podatkowym źródłem przychodów.
Przychodem, co do zasady, jest wartość wyrażona w cenie zgodnie z umową, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Kosztami odpłatnego zbycia, o które można pomniejszyć przychód, są wszelkie koszty poniesione przez sprzedawcę potrzebne do zawarcia umowy sprzedaży (np. prowizja serwisu aukcyjnego).

Sprzedający może również uwzględnić koszty uzyskania przychodu, czyli przede wszystkim kwotę zapłaconą za sprzedawaną rzecz.

Dochody ze sprzedaży rzeczy są opodatkowane razem z innymi dochodami podatnika, osiągniętymi w danym roku podatkowym. Podatek płacony jest więc na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. W zależności od łącznej wysokości dochodów w danym roku: według stawki 18 lub 32 proc.

Inaczej wyglądają rozliczenia, gdy sprzedaż następuje w ramach działalności gospodarczej. Wtedy to będzie przychód z działalności gospodarczej, czyli ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 3 ustawy o PIT. Tutaj podatnik ma do wyboru zasadniczo dwa sposoby opodatkowania:

– razem z dochodami z innych źródeł, płacąc ostatecznie podatek od sumy dochodów ze wszystkich źródeł według skali podatkowej (18 lub 32 proc.), lub

– 19-proc. stawką liniową – odrębnie od dochodów z pozostałych źródeł, czyli na podstawie art. 30C ustawy o PIT.

Możliwe jest również opodatkowanie tych dochodów w uproszczony sposób (bez uwzględniania kosztów), na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Regularna działalność handlowa prowadzona przez sprzedającego przesądza o tym, że będzie on podatnikiem VAT w zakresie tych transakcji. To dlatego że prowadzi „działalność gospodarczą” w rozumieniu art. 15 ust 1 ustawy o VAT. Przedmiotem opodatkowania jest tutaj sprzedaż.

Podatnicy rozpoczynający działalność handlową lub osiągający niewielkie kwoty obrotu mogą jednak korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Więcej w Rzeczpospolitej z 15 grudnia 2010 r.