Podatek liniowy dla samozatrudnionych

Rzeczpospolita (2010-12-20), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

gru 21, 2010

Osoby, które chcą przejść z etatu na własną działalność gospodarczą, nie muszą już czekać ponad rok na liniową stawkę PIT.

Jak donosi Rzeczpospolita, osoby, które rozwiążą do końca grudnia umowę o pracę, a w styczniu założą własną firmę, mogą od razu wybrać stawkę liniową. Nawet jeśli współpracują z byłym pracodawcą i wykonują te same czynności co na etacie.

To skutek zmiany art. 9a ust. 3 ustawy o PIT, która weszła w życie 20 maja 2010 r. Przed nowelizacją z przepisów wynikało, że jeśli przedsiębiorca współpracował ze swoim byłym szefem i robił w firmie to samo co wcześniej na etacie, na podatek liniowy musiał poczekać przynajmniej rok.

Osoby, którym zależy na płaceniu podatku liniowego w przyszłym roku, powinny się pospieszyć. Jeśli bowiem zrezygnują z umowy o pracę dopiero w styczniu, 19-proc. stawkę będą mogły wybrać najwcześniej w 2012 r. Chyba że nie współpracują ze swoim byłym pracodawcą, albo też robią dla niego co innego niż w czasie stosunku pracy.

Warunkiem rozliczania się według stawki liniowej jest złożenie w urzędzie skarbowym oświadczenia w tej sprawie. Przedsiębiorca musi się zdecydować na ten wariant albo do 20 stycznia, albo – jeśli zakłada firmę w ciągu roku – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 20 grudnia 2010 r.