.
W bazie wiedzy znajduje się  3964  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Stawki VAT na artykuły spożywcze w 2011 r.

GAZETA PODATKOWA (2010-12-30), autor: Aleksandra Węgielska
www.gazetapodatkowa.pl - podatki, rachunkowość, prawo pracy, składki, zasiłki, emerytury, księgowość
Prowadzę sklep spożywczy. Gdzie mogę znaleźć szczegółowy wykaz towarów, które w przyszłym roku będą korzystały z obniżonych stawek VAT?

Od 1 stycznia 2011 r. nastąpi podwyższenie stawek VAT o jeden punkt procentowy. Wynika to z ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. z 2010 r. nr 238, poz. 1578). Zmiana ta w założeniu ma obowiązywać czasowo – w latach 2011-2013. Podwyższeniu stawek VAT z 22% do 23% oraz z 7% do 8%, towarzyszy także wprowadzenie dodatkowej obniżonej 5% stawki VAT.

Produkty opodatkowane tą stawką wymienione zostały w załączniku do ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. Wynika z niego że 5% VAT opodatkowane będą m.in. pieczywo świeże, mleko, jaja, owoce, ryby, oleje, makarony.

Natomiast wykaz towarów, do których będzie miała zastosowanie 8% stawka VAT, będzie zawierał załącznik nr 3 do ustawy o VAT (zmieniony ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o VAT – Dz. U. nr 226, poz. 1476).

Przy czym należy dodać, że zmiana w tym załączniku spowodowana była przede wszystkim potrzebą dostosowania przepisów ustawy o VAT do PKWiU z 2008 r.

Trzeba w tym przypadku zwrócić uwagę na przepis art. 2 ustawy nowelizacyjnej (z 29 października), który wszedł w życie 30 listopada 2010 r. Jak z niego wynika, zmiany w obowiązujących w dniu ogłoszenia tej ustawy klasyfikacjach statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz w kluczach powiązań między tymi klasyfikacjami, wprowadzone po tym dniu, nie powodują zmian w opodatkowaniu VAT, jeżeli nie zostały one określone w ustawie. Przepis ten ma zagwarantować, że jakiekolwiek zmiany w klasyfikacjach statystycznych nie wpłyną na zmianę sposobu opodatkowania określonych towarów lub usług.


Gazeta Podatkowa nr 104 (728) z dn. 2010.12.30, strona 6
Autor: Aleksandra Węgielskadodano: 2010-12-30 07:52Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.