Dodatkowy urlop macierzyński

Dziennik Gazeta Prawna (2010-12-30), autor: Anna Puszkarska , oprac.: GR

gru 31, 2010

Od 1 stycznia 2010 r. pracownica może korzystać także z prawa do dodatkowego (fakultatywnego) urlopu macierzyńskiego. Jest on udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Tydzień tego urlopu odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Docelowo (w 2014 roku) będzie on przysługiwać w wymiarze:

– do sześciu tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

– do ośmiu tygodni – w przypadkach urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

W 2010 i 2011 roku w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie dodatkowy urlop macierzyński wynosi do dwóch tygodni, a w 2012 roku i 2013 roku będzie przysługiwać w wymiarze do czterech tygodni. Natomiast w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie dodatkowy urlop macierzyński w 2010 i 2011 roku wynosi do trzech tygodni, a w 2012 i 2013 roku będzie przysługiwać w wymiarze do sześciu tygodni.

Dodatkowy urlop macierzyński w przysługującym obecnie wymiarze jest udzielany na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić taki wniosek. Za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński.

Przepisy dotyczące dodatkowego urlopu macierzyńskiego stosuje się odpowiednio do pracownika ojca wychowującego dziecko:

– w przypadku rezygnacji przez pracownicę, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, z pozostałej części tego urlopu oraz udzielenia jej ojcu dziecka,

– w razie wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez pracownicę (pracownik ojciec wychowujący dziecko powinien w takim przypadku wskazać we wniosku termin zakończenia urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka).

Osoba uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego jej tego urlopu – w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 grudnia 2010 r.