.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zmiany w podatkach i opłatach lokalnych w 2011 roku

Dziennik Gazeta Prawna (2010-12-30), autor: Rafał Dowgier, oprac.: ZS

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, stawki obowiązujące w danym roku w zakresie podatku od nieruchomości, od środków transportowych oraz opłat: miejscowej, uzdrowiskowej, targowej oraz od posiadania psów, wynikają ze stosownej uchwały rady gminy, która jest związana ze stawkami maksymalnymi, wynikającymi z ustawy.

W roku 2011 stawki maksymalne wzrosły o 2,6 proc. W gminach, w których w roku 2010 obowiązywały stawki maksymalne, na kolejny rok rada gminy mogła je podnieść maksymalnie właśnie o 2,6 proc.

Rada gminy określając w uchwale stawki  podatku od środków transportowych związana jest ustawową stawką maksymalną, a dla niektórych kategorii pojazdów również stawką minimalną. Te ostatnie wprawdzie na rok 2011 zostały obniżone o 7,26 proc, ale nie zmusza to rady gminy do podjęcia analogicznej uchwały.

Stawka podatku rolnego uzależniona jest od ceny skupu żyta, a w zakresie podatku leśnego od ceny sprzedaży drewna. Na rok 2011 uległy podwyższeniu ceny skupu żyta z 34,10 zł za 1 dt do 37,64 zł za 1 dt, oraz cena sprzedaży drewna ze 136,54 zł za 1m sześc., do 154,65 za 1m sześc. Oznacza to więc automatyczny wzrost opodatkowania  z zastrzeżeniem, że rada gminy uprawniona jest do obniżenia w drodze uchwały wskazanych wskaźników wpływających na wysokość podatku. Nie jest to jednak obowiązkiem rady.

Dla zakładów pracy chronionej, w 2011 roku zwolnienia z podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego przysługują jedynie podmiotom, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 30 proc. niewidomych lub psychicznie chorych albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Z początkiem 2011 r. ustawodawca stawkę preferencyjną podatku odniósł w zasadzie do wszystkich budynków i ich części, które są w posiadaniu podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 29 grudnia 2010 r.


dodano: 2010-12-31 13:27Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.