Jakie zmiany w podatkach dochodowych w 2011 roku?

Rzeczpospolita (2011-01-03), autor: Monika Pogroszewska, Marek Kolbiński , oprac.: GR

sty 4, 2011

1 stycznia 2011 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o PIT, CIT i podatku ryczałtowym. O tym kogo dotyczą największe zmiany – czytamy w Rzeczpospolitej, w wywiadzie z doradcą podatkowym, Markiem Kolbińskim.

Jak twierdzi mec. Kolbiński, większość zmian dotyczących osób fizycznych jest bardzo pozytywna. Jedna z najważniejszych dotyczy ulgi na Internet. Podatnicy nie będą już musieli gromadzić faktur VAT za 12 miesięcy, by skorzystać z odliczenia. Wystarczy dokument stwierdzający poniesienie wydatków.

Dla osób fizycznych najwięcej problemów mogą w przyszłości sprawiać przepisy dotyczące wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Autorom nowelizacji zależało na wyeliminowaniu nadużyć, przepis został jednak źle napisany i może wywołać nieprzewidziane wcześniej skutki. Wynika z niego bowiem, iż osoba korzystająca z pomocy dziadków, co jest bardzo częstą praktyką, nie spełnia warunków samotnego wychowywania dziecka. Wielką niewiadomą jest zatem sposób, w jaki organy będą interpretować ten przepis i jak będą weryfikować, czy dana osoba samotnie wychowuje dziecko.

Ważna zmiana dotyczy też wspólnego rozliczenia z małżonkiem. To bardzo korzystne rozwiązanie w który na formularzu PIT wystarczy podpis jednego z małżonków. Nie trzeba już będzie również przesyłać wcześniej do urzędu skarbowego papierowego druku UPL-1, w którym np. żona upoważnia męża do składania zeznania w jej imieniu. Oznacza to, że np. mąż przebywający za granicą będzie mógł złożyć wspólne z żoną zeznanie podatkowe online.

Ważną zmianą dla osób fizycznych jest też skupienie zasad przeliczania na złote kwot w walutach obcych w jednym art. ustawy o PIT. Obowiązywać będzie średni kurs NBP z poprzedniego dnia roboczego. Dotyczy to zarówno przychodów, kosztów, jak i wszelkich odliczeń.

W przypadku przedsiębiorców jedna z najważniejszych zmian dotyczy dobrowolnego umorzenia udziałów. Począwszy od 2011 r., zysk ze zbycia udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych w celu ich umorzenia nie jest już dochodem z kapitałów pieniężnych, a podatnik wykaże dochód w PIT-38. Ustawodawca nie przewidział do końca iż zmiana ta przyniesie inne skutki, bardzo niekorzystne dla firm. Dla osób prawnych w ustawie o CIT zniknie bowiem tzw. zwolnienie dywidendowe. Dotyczy ono spółek, które posiadają co najmniej 10 proc. udziałów w spółce wypłacającej przez co najmniej dwa lata. Dotychczas dochód z umorzenia akcji był zwolniony z podatku na takich zasadach jak dywidenda Teraz będzie łączony z pozostałymi dochodami osoby prawnej i obciążony 19-proc. CIT.

Oznacza to, że jeśli np. spółka z o.o. i akcyjna umorzą udziały spółki matki, to nie skorzysta ona ze zwolnienia dywidendowego. Co istotne, inne zasady będą się odnosić do umorzenia przymusowego, które daje ten sam skutek co dobrowolne.

Od 2011 r. inne będą też zasady likwidacji spółek osobowych, ponieważ majątek otrzymany przy likwidacji spółki osobowej nie będzie już objęty PIT. Ponadto zniknie też 10-proc. zryczałtowany podatek od remanentu likwidacyjnego. Mniej korzystne rozwiązania przewidziano natomiast dla wspólników występujących ze spółki. Najkrócej mówiąc, były wspólnik zapłaci podatek od nadwyżki ponad wartość wkładu wniesionego w momencie wstąpienia do spółki oraz osiągnięte w spółce niewypłacone mu wcześniej dochody.

Natomiast podatników ucieszy zapewne zmiana, iż wniesienie przez osoby fizyczne aportem większości akcji lub udziałów do spółki kapitałowej będzie wolne od PIT. Nie będzie już jednak można stosować korzystnej metody amortyzacji od wartości rynkowej aportu. Jednocześnie na niekorzyść zmieniają się niektóre skutki wnoszenia aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Więcej w Rzeczpospolitej z 3 stycznia 2011 r.