Jak czytamy w Biuletynie Aktualności Kadrowych, ustawa wprowadzająca święto Trzech Króli zniosła zasadę, że należy oddać dzień wolny za święto przypadające w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Ma to wpływ na liczbę dni, jakie przypadają do przepracowania w poszczególnych miesiącach.

Tymczasem ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop zależy od tzw. współczynnika urlopowego. A współczynnik urlopowy określa średnią liczbę dni pracy w roku kalendarzowym. Zależy więc od liczby występujących w danym roku kalendarzowym: niedziel (Wn), świąt (Wś) i dni wolnych z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (W5).

Powstaje więc pytanie: jak przy obliczaniu współczynnika urlopowego traktować święto wypadające w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (czyli W5/Wś):

– jako 1 dzień, czy

– jako 2 dni: czyli W5 i święto (tak było przed zmianą czasu pracy, przez co współczynnik -dla wszystkich pracowników był taki sam)? – pytają Aktualności Kadrowe.

W opinii ekspertów współpracujących z naszym serwisem współczynnik do obliczania ekwiwalentu na 2011 wynosi 21 co wynika  z wyliczenia:

365 dni – (52 niedziele + 8 dni świątecznych przypadających od poniedziałku do piątku + 53 wolne soboty) = 252 dni; 252 dni : 12 = 21. (dla tych pracowników dla których dodatkowym dniem wolnym od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy jest sobota)

Ściśle zgodnie z przepisami powinniśmy ten współczynnik obliczać indywidualnie dla każdego pracownika (po poznaniu jego harmonogramu czasu pracy w tym dni wolnych).

W praktyce jednak najlepiej stosować współczynnik 21 dla wszystkich pracowników. Inspektorzy Pracy powinni taką sytuację akceptować.
 
Odpowiadając na pytanie zadane przez Aktualności Kadrowe – 1 dzień



Trudne zagadnienia dotyczące rozliczania pracowników, stosowania prawa pracy i zmian w systemie ubezpieczeń społecznych są omawiane na szkoleniach organizowanych przez Centrum Szkolenia Info Baza w styczniu 2011 roku (Wrocław, Bydgoszcz, Warszawa)

zobacz więcej »