Nie każdy przedsiębiorca płaci składkę zdrowotną

Rzeczpospolita (2011-01-12), autor: Michał Jakubowski , oprac.: GR

sty 13, 2011

Prowadzący działalność, który jednocześnie pobiera emeryturę lub rentę, ma prawo nie odprowadzać należności do ZUS, a mimo to wolno mu korzystać z bezpłatnej opieki medycznej.
 
Jak czytamy w Rzeczpospolitej, na podstawie art. 82 ust. 9 –10 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135), składki na ubezpieczenie zdrowotne z działalności nie opłacają emeryci i renciści, jeżeli ich świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia i spełniają jeden z poniższych warunków:

– z działalności uzyskują przychody nie przekraczające kwoty 50% kwoty najniższej emerytury,

– opłacają podatek w formie karty podatkowej. 
 
Z obowiązku opłacania składki zdrowotnej z działalności zwolnione są także osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jeżeli spełniają jeden z dwóch warunków:

– z działalności uzyskują przychody nie przekraczające kwoty 50% kwoty najniższej emerytury,

– opłacają podatek w formie karty podatkowej.

Z tego zwolnienia mogą skorzystać również osoby, które pobierają emeryturę lub rentę, jeśli jednocześnie są osobami zaliczonymi do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wówczas nie ma znaczenia wysokość pobieranej przez nich emerytury lub renty.

Więcej w Rzeczpospolitej z 12 stycznia 2010 r.