.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Warto zatrudniać niepełnosprawnych

Rzeczpospolita (2011-01-18), autor: Mateusz Rzemek, oprac.: GR

Firma dostanie dofinansowanie, jeśli pośród swoich pracowników odnajdzie osoby niepełnosprawne. Nie ma przeszkód, aby zachęciła ich do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności. Zresztą inicjatywa w tym zakresie wychodzi coraz częściej od samych zatrudnionych – czytamy w Rzeczpospolitej. 

Do uzyskania dofinansowania z PFRON nie wystarczy jednak, by zatrudniony miał dokument potwierdzający stopień inwalidztwa. Pracodawca musi bowiem spełnić kilka wymogów przewidzianych w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji (...).

W wypadku przedsiębiorców zatrudniających ponad 25 pracowników ustawa wymaga, aby co najmniej 6 proc. stanowiły osoby niepełnosprawne. Jeśli więc firma liczy 100 pracowników, niepełnosprawnych powinno być w niej sześciu.

Nie zawsze PFRON wypłaci dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika, zwłaszcza jeśli ten od wielu lat jest zatrudniony w firmie.

– Jeżeli firma chce wystąpić do funduszu o dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracującego w niej od dłuższego czasu, musi najpierw sprawdzić, czy zatrudnienie takiej osoby zwiększyło zatrudnienie niepełnosprawnych ogółem w tej firmie. Tylko wtedy będzie miała prawo do tych pieniędzy – tłumaczy w „Rz” Tomasz Leleno z PFRON.

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego nie zwiększa tego wskaźnika.

– Jest tak np., gdy zostanie on zatrudniony na miejsce innego, z którym rozwiązano umowę z przyczyn określonych w art. 26b, ust. 4 i 5 ustawy o rehabilitacji, czyli np. na mocy porozumienia stron, wskutek przejścia poprzedniego pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy czy z upływem czasu, na który została zawarta umowa. Wtedy pracodawca nie musi badać, czy wzrósł wskaźnik zatrudnienia – wyjaśnia Tomasz Leleno.

Inaczej będzie wówczas, gdy wieloletni pracownik stał się niepełnosprawny w trakcie zatrudnienia. Wtedy zgodnie z interpretacją Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz przepisami UE nie ma możliwości, aby PFRON wypłacił pracodawcy dofinansowanie do jego wynagrodzenia.


Więcej w Rzeczpospolitej z 18 stycznia 2011 r.Pomoc finansowa na zatrudnienie i rehabilitację pracowników niepełnosprawnych w 2011 roku po nowelizacji ustawy o rehabilitacji, zgodnie z nowymi rozporządzeniami wykonawczymi
Szkolenia w Katowicach (27 stycznia 2011 r.), Wrocławiu (28 stycznia), Poznaniu (31 stycznia), Bydgoszczy (1 lutego), Warszawie (4 lutego), Rzeszowie (7 lutego), Krakowie (8 lutego), Łodzi (11 lutego), Olsztynie (14 lutego), Gdańsku (15 lutego)
zobacz więcej »

dodano: 2011-01-19 10:15Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.