Kiedy podatnik zwolniony z VAT musi mieć NIP-UE

Rzeczpospolita (2011-01-19), autor: Edyta Zaniewicz , oprac.: GR

sty 21, 2011

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia od VAT, ale świadczący usługi poza granicami Polski mają obowiązek złożyć, przed wykonaniem pierwszej usługi na rzecz podatnika VAT, zgłoszenie rejestracyjne VAT-R.

W zgłoszeniu deklaruje się m.in. świadczenie usług na rzecz kontrahentów z UE. Dotyczy on tylko usług, o których mowa w art. 28b ustawy o VAT, czyli od których VAT rozliczany jest w kraju, gdzie siedzibę ma nabywca. O numer VAT UE nie muszą się ubiegać np. podatnicy świadczący usługi związane z nieruchomościami, restauracyjne i kateringowe czy krótkoterminowego wynajmu środków transportu.

Przedsiębiorca podmiotowo zwolniony z VAT dokumentując świadczenie usług na rzecz odbiorcy z kraju UE, ma obowiązek podawać na wystawianym rachunku swój NIP UE. Obowiązek ten ciąży na nim, mimo że przepisy ordynacji podatkowej, które regulują, jakie dane musi zawierać rachunek, takiego obowiązku nie przewidują.

Wystawiony rachunek powinien zawierać również takie dane, jak NIP UE nabywcy (jeżeli jest on zarejestrowanym podatnikiem VAT UE), oraz informację o tym, że to nabywca usługi jest zobowiązany do rozliczenia VAT. Można na fakturze albo podać adnotację, że podatek rozlicza nabywca, albo wskazać właściwy przepis ustawy lub dyrektywy. Prawidłowe jest także zamieszczenie na rachunku oznaczenia „odwrotne obciążenie”.

Zgodnie z ustawą o VAT podatnikiem jest każdy, kto prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Miejscem opodatkowania usług świadczonych między przedsiębiorcami jest miejsce, gdzie nabywca posiada siedzibę. Oznacza to, że jeżeli polski przedsiębiorca zwolniony z VAT świadczy usługę na rzecz kontrahenta z zagranicy, to miejscem opodatkowania tej usługi jest kraj, gdzie nabywca ma siedzibę firmy. Obowiązek rozliczenia VAT ciąży na kupującym w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia (reverse charge).

Usługi świadczone poza granicami Polski przez polskiego przedsiębiorcę nie są wliczane do limitu, po przekroczeniu którego trzeba rozpocząć rozliczanie VAT. Skoro miejscem świadczenia usług nie jest Polska, to nie są one tu opodatkowane. Do wartości limitu VAT uprawniającego do zwolnienia wlicza się tylko wartość sprzedaży opodatkowanej w Polsce.

Więcej w Rzeczpospolitej 19 stycznia 2011 r.