Jak należy udokumentować skierowanie na turnus rehabilitacyjny?

Dziennik Gazeta Prawna (2011-01-20), autor: Krzysztof Chyba , oprac.: GR

sty 21, 2011

Jeden z naszych pracowników, który jest osobą niepełnosprawną (umiarkowany stopień niepełnosprawności), otrzymał skierowanie na turnus rehabilitacyjny. Z powodu własnego zaniedbania wniosek ten przedstawił nam dopiero w piątek (14.01.2011 r.), podczas gdy jego turnus rozpoczynał się w poniedziałek (17.01.2011 r.). Czy możemy odmówić udzielenia pracownikowi zwolnienia? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak wyjaśnia „DGP”, pracodawca nie może odmówić udzielenia pracownikowi zwolnienia w ramach turnusu rehabilitacyjnego. Do obowiązków przełożonego należy udzielenie pracownikowi zwolnienia na podstawie prawidłowo wypełnionego wniosku od lekarza. Na taki turnus rehabilitacyjny osoba niepełnosprawna może wyjechać nie częściej niż raz w roku, na maksymalnie 21 dni roboczych.
 
Dni wolne na turnus oraz urlop dodatkowy niepełnosprawnego nie mogą łącznie przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Zwolnienie na udział w turnusie rehabilitacyjnym jest odpłatne. Pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje za ten czas wynagrodzenie obliczane jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 20 stycznia 2011 r.