Optymalizacja wydatków na firmowe paliwo

Gazeta Finansowa (2011-01-21), autor: Paweł Romańczak , oprac.: GR

sty 23, 2011

Karty paliwowe dostępne są na polskim rynku już o kilkunastu lat. Ich podstawową zaletą jest zbiorcze fakturowanie. Faktura za paliwo wystawiana jest z dołu za całość zakupionego paliwa, z odroczonym terminem płatności.

Jak czytamy w Gazecie Finansowej, księgowanie wydatków za paliwo sprowadza się do odbioru jednej, zbiorczej faktury w określonym z góry terminie.

Karty paliwowe posiadają kilka zabezpieczeń, o których wyborze decydują specyfika działalności czy potrzeby klienta. Zwykle każda z kart paliwowych jest dedykowana dla jednego pojazdu, kierowcy lub tylko jednego rodzaju paliwa tankowanego zgodnie z ustalonym limitem. Dodatkowym usprawnieniem w pracy kierowcy jest możliwość płacenia za całość asortymentu dostawcy paliwa, w podziale na kilka kategorii, np. paliwo, płyn do spryskiwaczy, oleje silnikowe czy nawet usługi hotelowe.

Firmy działające międzynarodowo posiadają często dwie lub nawet więcej typów kart paliwowych, np. „karty paliwowo-serwisowe” umożliwiają bezgotówkowe tankowania, oraz upoważniają do korzystania z usług serwisowych dedykowanej sieci naprawczej.

Osoby odpowiedzialne za flotę w firmach mają do dyspozycji raporty zarządcze, dzięki, którym uzyskują pełne informacje oraz dostęp do szczegółowych danych po zrealizowanych transakcjach.

Więcej Gazecie Finansowej z 21 stycznia 2011 r.