Darowizny na kościół czasami z limitem

Rzeczpospolita (2011-01-21), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

sty 23, 2011

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, z ustawy o PIT wynika, że osoby fizyczne mogą odliczyć darowizny do wysokości 6% swojego dochodu. O tym limicie muszą pamiętać przede wszystkim podatnicy, którzy wspomagają organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego (np. fundacje i stowarzyszenia) oraz dawcy krwi. Dotyczy też przekazujących datki na cele kultu religijnego. Darowizną na cele kultu religijnego będzie np. wsparcie rozgłośni katolickiej albo dofinansowanie rozbudowy kościoła.
 
Bez ograniczeń można pomniejszać dochód o darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła.

Obok Kościoła katolickiego, bez limitu można też odliczyć darowizny m.in. na Kościoły ewangelicko-augsburski, Chrześcijan Baptystów, Adwentystów Dnia Siódmego, Zielonoświątkowy czy Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

Aby jednak skorzystać z pełnego odliczenia darowizna musi być faktycznie przeznaczona na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła. Ustawa o PIT wymaga, aby dary na Kościół dokumentować tak samo jak inne darowizny.

Ponadto potrzebne jest sprawozdanie, z którego wynika, że darowizna została wykorzystana na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła. Sprawozdanie trzeba sporządzić w ciągu dwóch lat od darowizny. Powinien je przygotować obdarowany, czyli kościelna osoba prawna.

 


Więcej w Rzeczpospolitej z 21 stycznia 2011 r.