Dlaczego Ministerstwo Finansów rzadko wydaje interpretacje ogólne?

Rzeczpospolita (2011-01-25), autor: Mateusz Maj , oprac.: GR

sty 26, 2011

Jak donosi Rzeczpospolita, na internetowych stronach Ministerstwa Finansów regularnie pojawiają się opracowania i wyjaśnienia zagadnień związanych z podatkami. Komunikaty te nie mają jednak formy interpretacji ogólnych, a tylko wtedy podatnicy mogliby skutecznie powoływać się na nie podczas sporów z organami i w ten sposób uzyskać ochronę prawną.

Od 1 lipca 2007 r., czyli od momentu wejścia w życie znowelizowanych przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, wszystkie interpretacje ogólne publikowane są na stronie internetowej MF.

Minister może dokonywać interpretacji ogólnych, żeby ujednolicić stosowanie prawa przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej. Tak stanowi art. 14a ordynacji podatkowej. Są one wydawane jedynie z urzędu, w odróżnieniu od interpretacji indywidualnych. Po złożeniu wniosku o wydanie tych ostatnich minister ma obowiązek tego dokonać, natomiast ewentualny wniosek o wydanie interpretacji ogólnej może być traktowany tylko jako sygnalizacja. Nie ma obowiązku jej wydania.

Interpretacje ogólne są rzadkością, ponieważ jednym z warunków ich wydawania są rozbieżności w rozstrzygnięciach organów podatkowych.

Jeżeli stan faktyczny opisany we wniosku odpowiada rzeczywistości i stał się podstawą interpretacji, to daje ona sporą ochronę podatnikom. Jeśli postępują oni zgodnie z ich zapisami, nie muszą się obawiać ani dopłaty podatku, ani odpowiedzialności karnej skarbowej.

Więcej w Rzeczpospolitej z 25 stycznia 2011 roku.