.
W bazie wiedzy znajduje się  3963  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy kary umowne powinny być naliczane od kwoty brutto, czy netto?

Rzeczpospolita (2011-01-25), autor: Katarzyna Jędrzejewska, oprac.: ES

Jeżeli nawet kara umowna jest liczona jako określony procent wynagrodzenia, to i tak strony powinny zastrzec ją precyzyjnie. VAT jest należnością publicznoprawną, którą wykonawca jest zobowiązany odprowadzić do urzędu skarbowego. Należy jednak pamiętać, że kara umowna jest instytucją całkiem odrębną od wynagrodzenia. To, od jakiej kwoty ma być liczona, powinno zostać jednoznacznie ustalone – czytamy w Rzeczpospolitej.

Nawet jeśli wierzyciel nie poniósł szkody, to nie zwalnia to dłużnika z obowiązku zapłaty kary umownej, jeżeli w umowie strony zastrzegły karę umowną na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 6 listopada 2003 r. (III CZP 61/03): „jeżeli kara umowna przysługuje wierzycielowi w zastrzeżonej wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody, oznacza to, że nie ma w ogóle znaczenia także sam fakt wystąpienia szkody”. 

Co więcej, zastrzeżona kara umowna przysługuje niezależnie od tego, jaką faktycznie szkodę poniosła strona poszkodowana. Tę rekompensuje bowiem odszkodowanie, o którym mowa w art. 471 k.c. i art. 363 § 2 k.c.

Więcej w Rzeczpospolitej z 25 stycznia 2011 roku.

dodano: 2011-01-26 12:15







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.