Najczęstsze błędy w pracowniczych świadectwach pracy

Rzeczpospolita (2011-01-27), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

sty 28, 2011

Rzeczpospolita wyliczyła 10 najważniejszych uchybień jakie popełniają pracodawcy wypełniając świadectwo pracy.

Błąd 1. Niepotrzebny rodzaj umowy.

Podając w świadectwie pracy okres zatrudnienia, pracodawcy nie muszą wyszczególniać rodzaju umowy o pracę. Może zdarzyć się tak, że wydawane świadectwo pracy będzie miało charakter zbiorczy. Wówczas szef podaje cały okres zatrudnienia bez względu na to, ile i jakiego rodzaju umowy o pracę on obejmował.

Błąd 2. Nieprecyzyjny wymiar czasu pracy.

W świadectwie pracy należy umieścić informację o tym, w jakim wymiarze czasu pracy pracownik był zatrudniony. Nie ma problemu, jeżeli przez cały okres miał ten sam wymiar czasu pracy. Jeżeli jednak były one różne, to pracodawca musi dokładnie wyszczególnić okresy zatrudnienia i właściwe dla nich wymiary czasu pracy.

Błąd 3. Brakuje informacji o stanowiskach pracy.

Pracodawcy, wypełniając świadectwo pracy muszą pamiętać również o tym, aby podać wszystkie pełnione przez pracownika funkcje. Przyszły pracodawca nie będzie mógł na tej podstawie określić przebiegu awansów podwładnego, ani jego doświadczenia zawodowego.
 
Błąd 4. Zła podstawa rozwiązania stosunku pracy.

To najczęstszy błąd pracodawców i najczęściej o to zadawane przez nich pytanie. Niektórzy mylą bowiem rozwiązanie stosunku pracy z jego wygaśnięciem. 
 
Błąd 5. Nie wymieniaj powodów rozstania.

Zdarza się również, że rozwiązując umowę o pracę, pracodawca chce zamieścić w świadectwie informację o tym, co było przyczyną takiej decyzji. Jest to nieprawidłowe.

Błąd 6. Informacje o urlopie wypoczynkowym.

W świadectwie pracy musi się też znaleźć informacja o tym, ile pracownik wykorzystał dni urlopu wypoczynkowego w roku, w którym ustał stosunek pracy. Pracodawca podaje zatem łączną jego liczbę dni i godzin. To nie wszystko. Odrębnie musi poinformować, ile wykorzystał dni urlopu na żądanie.

Błąd 7. Urlop dodatkowy to nie macierzyński.

Wypełniając pkt 4 ust. 9 świadectwa, pracodawcy mają podać dane o dodatkowych urlopach lub uprawnieniach. Chodzi o urlopy i uprawnienia, które przysługują pracownikom na mocy przepisów szczególnych.

Błąd 8. Nie podawaj wysokości zajętego wynagrodzenia.

Zdarza się też, że podając informację o zajęciu wynagrodzenia, pracodawcy naruszają dobra osobiste zatrudnionych.

Błąd 9. Nie ignoruj dodatkowych informacji.

W ostatnim punkcie świadectwa pracy należy wyszczególnić te wydarzenia związane z zatrudnieniem pracownika, na których opis nie było miejsca wcześniej. Przykładowo chodzi o podanie na żądanie pracownika danych o wysokości i składnikach wynagrodzenia, uzyskanych przez niego kwalifikacjach oraz wymaganych w przepisach informacji związanych z prawomocnie zakończonym postępowaniem sądowym. Jeżeli orzeczenie sądu potwierdza niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia przez pracodawcę, to musi on na żądanie pracownika uzupełnić wydane świadectwo o informację o tym orzeczeniu.

Błąd 10. Popraw po wyroku sądu.

Jeżeli z orzeczenia sądu wynika, że pracownika należy przywrócić do pracy albo wypłacić mu odszkodowanie, a umowę o pracę rozwiązano bez wypowiedzenia z winy pracownika, to w nowym świadectwie pracy podaje się informację, że umowa o pracę została rozwiązana za wypowiedzeniem z inicjatywy pracodawcy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 stycznia 2011 r.

 


Rozliczanie czasu pracy w 2011 roku
Szkolenia w Poznaniu (8 lutego 2011 r.), Wrocławiu (14 lutego), Bydgoszczy (21 lutego)
zobacz więcej »