Legalne zatrudnienie opiekunki będzie łatwiejsze

Rzeczpospolita (2011-02-02), autor: Monika Pogroszewska , oprac.: GR

lut 3, 2011

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 rozwiąże jeden z największych problemów, jakim są składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Niania będzie zatrudniona bezpośrednio przez rodzinę, natomiast ZUS opłaci za nią z budżetu państwa składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wynosi obecnie 1386 zł.

Z tej preferencji będą mogły skorzystać osoby fizyczne opiekujące się dziećmi od 20. miesiąca do trzeciego roku życia na podstawie tzw. umowy uaktywniającej. Rodzice muszą więc podpisać z nianią umowę, w której określą m.in. jej strony, czas trwania, obowiązki niani i kwotę wynagrodzenia. Następnie muszą zgłosić opiekunkę do rejestracji w ZUS.
Preferencja będzie dostępna, pod warunkiem że rodzice lub samotny rodzic pracują lub prowadzą działalność gospodarczą. Jeśli pensja niani będzie wyższa od minimalnej, sami dopłacą różnicę w składkach.

Nowe przepisy wprowadzają też zmiany w PIT. Niania zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia lub o dzieło będzie mogła wybrać, czy chce wpłacać w ciągu roku miesięczne zaliczki podatkowe.

Co ważne, w ustawie zostało wyraźnie zapisane, że opiekunce zatrudnionej na umowę-zlecenie lub o dzieło będą przysługiwać 20-proc. koszty uzyskania przychodu. Odlicza się je od przychodu pomniejszonego o składki.

Więcej w Rzeczpospolitej z 2 lutego 2011 r.