Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (2011-02-04), autor: MPiPS , oprac.: GR

lut 7, 2011

3 lutego 2011 roku w Biurze Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie inauguracyjne Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni (FDC).

FDC powstało z inicjatywy organizacji pozarządowych działających na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu i ma stanowić platformę współpracy organizacji pozarządowych, administracji publicznej oraz firm, które działają w tym obszarze.

Członkami założycielskimi FDC są Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego, Fundacja Audiodeskrypcja, Fundacja Widzialni , Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych, Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Niewidomych.

Podczas spotkania  wygłoszono referaty, których autorzy reprezentujący poszczególne organizacje przedstawili obszary swoich działań i problemy w ich obrębie wynikające z wykluczenia cyfrowego.

Bartosz Mioduszewski z FPMiINR naświetlił to zjawisko w kontekście osób niepełnosprawnych zamieszkujących tereny wiejskie. Omówił również Program e-Centra prowadzony i koordynowany przez FPMiING.

Tomasz Strzymiński z Fundacji Audiodeskrypcja omówił zasady audiodeskrypcji, których prawidłowe stosowanie gwarantuje osobom niewidomym i słabo widzącym udział w odbiorze dzieł kultury i sztuki.

Wojciech Kulesza z Fundacji Widzialni zaprezentował raport audytów dostępności stron internetowych administracji publicznej, z którego wynikało, że nie wszystkie serwisy spełniają minimalne wymagania dostępności, zgodnie z wytycznymi Konsorcjum W3C.

Michał Dębiec z SEO omówił analogie między dostępnością serwisów internetowych a pozycjonowaniem stron podkreślając, że strony wykonane zgodnie ze standardami  lansowanymi przez Konsorcjum W3C są tańsze i łatwiejsze do pozycjonowania.

Jacek Zadrożny przedstawił prezentację dotyczącą dostępności, jako elementu polityki firm z branży IT. Na przykładzie dużych międzynarodowych koncernów działających na rynku informatyczny pokazał, że ich polityka skierowana na dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców, sprawia, że urządzenia przez nich oferowane są dostępne dla osób z rożnymi niepełno sprawnościami.

Mikołaj Rodnicki z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Osób Niewidomych zaprezentował urządzenia do nawigacji satelitarnej służące osobom niewidomym i słabo widzącym w orientacji przestrzennej.

W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele administracji publicznej (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rzecznik Praw Obywatelskich, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego) oraz firm komercyjnych (Microsoft, Comarch, SEO4Net).

Aleksandra  Domańska, przedstawicielka MSWiA, omówiła dokument Komisji Europejskiej pod tytułem Europejska Agenda Cyfrowa w kontekście stojących przed Polską wyzwań związanych z wdrażaniem tego dokumentu.

Jacek Zadrożny, reprezentujący FIRR, poinformował o inicjatywie przetłumaczenia standardów dostępności na WCAG 2.0 na język polski, która zgłoszona została do Konsorcjum W3C i zaakceptowana  do realizacji zgodnie z przyjętymi przez tę organizację zasadami. Przyjęcie oficjalnej wersji tłumaczenia tych standardów stanowiłoby waży krok w kierunku wdrożenia ich do polskiego porządku prawnego.

Cele forum to między innymi:

– promowanie dostępności, uniwersalnego projektowania, cyfrowego włączenia i innych idei związanych z równością w sieci,

– włączenie zasad dostępności informacji do głównego nurtu rozwoju społeczeństwa informacyjnego,

– podniesienie wiedzy i świadomości wśród osób realizujących działania w obszarze społeczeństwa informacyjnego.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele administracji publicznej potwierdzili wolę współpracy z Forum w powyższym zakresie.

Treść Porozumienia Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni »