Biegli rewidenci powinni oceniać raporty a nie je tworzyć

Rzeczpospolita (2011-02-09), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

lut 9, 2011

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, główne tezy konferencji „Zielona księga – przyszłość rynku usług audytorskich”, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce i Krajową Izbę Biegłych Rewidentów dotyczą zmiany  prawa bilansowego, poprawy  jakości rachunkowości i wzmocnienia niezależności biegłych rewidentów.

Konieczne jest wzmocnienie świadomości odbiorców usług audytorskich, że rolą audytorów nie jest tworzenie sprawozdań finansowych, ale ich ocena – podkreślał Adam Kęsik, prezes KIBR. Jego zdaniem nadzór nad audytorami powinien polegać na zapobieganiu niekorzystnym zjawiskom, a nie sankcjach. Apelował o przywrócenie niezależności samorządu zawodowego.

Polska opowiada się za wprowadzeniem Międzynarodowych Standardów Badania jako norm obowiązujących w krajach UE − twierdzi MF. 

Największe opory budzą w środowisku propozycje dotyczące rotacji audytorów i usług dodatkowych. Polska twierdzi, że niezbędna jest przejrzystość tych usług, a rotacja niesie ryzyko zmowy rynkowej.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 lutego 2011 r.

Przeczytaj również:

Możemy ostrzec przed kryzysem w firmie – rozmowa z Adamem Kęsikiem »

Zielona Księga – odpowiedzi na pytania, Joanna Kochanowska »

Zielona Księga – odpowiedzi na pytania, Tomasz Rawicki
»

Zielona Księga – odpowiedzi na pytania, Justyna Imołek-Kosowska
»

Uwagi Krajowej Rady Biegłych Rewidentów do Zielonej Księgi „polityka badania sprawozdań finansowych: lekcje wyciągnięte z kryzysu”
»

Podsumowanie konferencji – L. Dubicki, M. Jankowska
»