Jak rozliczyć dotacje na środek trwały

Rzeczpospolita (2011-02-15), autor: Barbara Mielcarska , oprac.: GR

lut 16, 2011

Jeśli firma uzyska zwrot wydatków za zakup nieruchomości, maszyny lub środka transportu, to musi pamiętać, że część odpisów amortyzacyjnych nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów – wyjaśnia Rzeczpospolita.

Jak tłumaczy ekspert „Rz”, zwrot wydatków związanych z zakupem środków trwałych nie jest obciążony podatkiem dochodowym. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT dotacje są bowiem wolne od podatku. Z kolei art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT mówi, że nie są one uznawane za przychody z działalności gospodarczej.

Przyznana dotacja nie wpływa na sposób ustalenia wartości początkowej środka trwałego. Nie ma również znaczenia dla wyboru metody amortyzacji i wysokości dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. Jeżeli więc firma spełnia warunki uprawniające do skorzystania z jednorazowej amortyzacji, to może taką metodę również zastosować.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia środków trwałych zaliczamy do rozliczeń międzyokresowych przychodów, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów własnych. Zakwalifikowane do rozliczeń międzyokresowych kwoty stopniowo zwiększają pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych sfinansowanych z tych źródeł. Jeżeli zatem zakup środka trwałego został tylko w części sfinansowany dotacją, to do pozostałych przychodów operacyjnych zalicza się tę część wartości dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych, która odpowiada udziałowi otrzymanej dotacji w wartości początkowej tego środka trwałego.

Dotacja na zakup środka trwałego nie jest opodatkowana VAT. Wprawdzie zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, ale tylko o takie dotacje, które mają bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Dotacja na zakup środka trwałego nie ma bezpośredniego wpływu na cenę, a tym samym nie podlega VAT i nie jest wykazywana w deklaracji VAT.

Natomiast VAT naliczony przy nabyciu środka trwałego, który w części lub całości ma być sfinansowany dotacją, jest odliczany na zasadach ogólnych. W sytuacji prowadzenia działalności opodatkowanej i zwolnionej podatnik odlicza VAT zgodnie z proporcją, o której mowa w art. 90-91 ustawy o VAT. Część dotacji, która przypada na podlegający odliczeniu VAT naliczony, zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 15 lutego 2011 r.