Jak ZUS rozlicza emeryta i rencistę

Dziennik Gazeta Prawna (2011-02-23), autor: Marek Opolski , oprac.: GR

lut 23, 2011

Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, pierwszym z wariantów rozliczenia przychodu emeryta lub rencisty jest rozliczenie roczne. Polega na porównaniu przychodu osiągniętego przez świadczeniobiorcę w całym roku z rocznymi kwotami granicznymi przychodu ustalonymi dla tego roku. Kwoty te stanowią sumę miesięcznych progów zarobkowych wynoszących 70 proc. i 130 proc. średniej pensji.

Jeśli ubiegłoroczny przychód świadczeniobiorcy przekroczył roczną kwotę graniczną, ZUS stwierdza, że emerytura lub renta podlega zawieszeniu lub zmniejszeniu.
 
Przychód emeryta lub rencisty może być również rozliczony w stosunku miesięcznym. ZUS porównuje wówczas kwotę tego przychodu z poszczególnych miesięcy minionego roku z granicznymi kwotami przychodu, które obowiązywały w tych miesiącach.

Emerytura lub renta podlega zawieszeniu za te miesiące, w których przychód przekroczył wyższą miesięczną kwotę graniczną.

Osoby, które w rozliczanym roku ukończyły powszechny wiek emerytalny, począwszy od miesiąca ukończenia tego wieku nie są ograniczone żadnymi progami zarobkowymi. Jeśli jednak w poprzednich miesiącach uzyskiwały przychód, muszą go rozliczyć najpóźniej do końca lutego.

Rozliczenie ich przychodu nieco różni się od rozliczenia pozostałych świadczeniobiorców. Stosując wariant roczny, ZUS porównuje łączną kwotę przychodu z miesięcy, w których osoba uprawniona nie miała jeszcze ukończonego powszechnego wieku emerytalnego, do rocznych kwot granicznych ustalonych dla okresu obejmującego te miesiące. Dla tego okresu ustalana jest również roczna maksymalna kwota zmniejszenia emerytury. Natomiast dokonując rozliczenia w stosunku miesięcznym, ZUS porównuje przychód osiągnięty w poszczególnych miesiącach, w których świadczeniobiorca nie miał jeszcze ukończonego powszechnego wieku emerytalnego do wyższych i niższych kwot granicznych z tych miesięcy.

ZUS rozlicza przychód ze skróconego okresu rozliczeniowego również tym osobom, które przez część roku miały zawieszoną emeryturę. Przychód świadczeniobiorcy, graniczne kwoty przychodu oraz maksymalne kwoty zmniejszenia ustalane są z wyłączeniem miesięcy, w których emerytura była zawieszona ze wspomnianych przyczyn.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 lutego 2011 r.