Jak ubiegać się o urlop wychowawczy

Rzeczpospolita (2011-02-24), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

lut 25, 2011

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, aby uzyskać urlop wychowawczy, pracownik pisze wniosek do pracodawcy i składa go co najmniej na dwa tygodnie przed jego planowanym terminem. Wskazuje w nim:

– datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego,

– okres urlopu wychowawczego dotychczas wykorzystany na dane dziecko.

Do wniosku pracownik dołącza pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka, że nie zamierzają w tym okresie przebywać na urlopie wychowawczym.

Jeśli natomiast rodzice lub opiekunowie dziecka spełniają warunki do równoczesnego korzystania z wychowawczego przez trzy miesięcy i chcą to robić, prośbę wzbogacają o pisemne oświadczenie drugiego z nich o okresie, w którym zamierza on sprawować taką opiekę.

Oświadczenie drugiego rodzica nie jest wymagane, gdy:

– drugi rodzic jest pozbawiony władzy rodzicielskiej lub ma ją ograniczoną,

– drugi z opiekunów dziecka jest zwolniony z opieki lub ma ją ograniczoną,

– zachodzą niedające się usunąć przeszkody, aby uzyskać takie oświadczenie.

W takiej sytuacji pracownik do wniosku dołącza dokumenty potwierdzające te okoliczności. Jeżeli nie może tego zrobić, składa własne pismo w tej sprawie.

Pracodawca udziela urlopu wychowawczego na okres wskazany we wniosku. Jeśli podwładny ma umowę terminową, otrzyma go tylko do końca okresu, na jaki opiewa angaż. Pracodawca musi tu być szczególnie ostrożny, bo przyjęcie wniosku o urlop na dłuższy czas, niż wynika z umowy terminowej, może oznaczać domniemaną zgodę na przedłużenie zatrudnienia tej osoby.

Gdy przy składaniu wniosku podwładny nie zachowa wyprzedzającego terminu, np. tak aby przypadał on bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub wypoczynkowym, szef daje urlop nie później niż z upływem dwóch tygodni od złożenia tego pisma.

Jeżeli zostało ono złożone po dokonaniu czynności prawnej zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, szef udziela wychowawczego na nie dłużej niż do zakończenia tego angażu.

Pracownik ma prawo wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego, ale nie później niż na siedem dni przed jego rozpoczęciem. Z takim wyprzedzeniem na piśmie składa oświadczenie w tej sprawie.

Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracodawca ma obowiązek dopuścić podwładnego do zadań na dotychczas zajmowanym stanowisku, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to na równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku, odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu jej podjęcia na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Więcej w Rzeczpospolitej z 24 lutego 2011 r.