.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jak przebiega kontrola projektu dofinansowanego ze środków UE?

Dziennik Gazeta Prawna (2011-02-28), autor: Joanna Różycka, oprac.: AJ

Kontrola projektów dofinansowanych ze środków funduszy unijnych ma na celu sprawdzenie zgodności ich realizacji z wymogami narzuconymi przez umowę o dofinansowanie oraz przepisy dotyczące pomocy publicznej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Jak informuje dziennik, w trakcie kontroli, kontrolujący weryfikują w szczególności czy współfinansowane towary i usługi zostały rzeczywiście dostarczone, a zadeklarowane wydatki faktycznie poniesione. Ponadto sprawdzana jest zgodność informacji przedstawionych we wnioskach o płatność, sprawozdawczych, jak i deklaracji poczynionych w dokumentacji aplikacyjnej ze stanem faktycznym.

Istotnym elementem podlegającym weryfikacji jest również proces wyboru dostawców bądź wykonawców robót pod kątem zgodności z prawem zamówień publicznych lub zasadami konkurencyjnego wyboru najkorzystniejszej oferty z poszanowaniem zasad przejrzystości, uczciwej konkurencji i równości oferentów.
Zwyczajowo kontrola trwa dwa dni. Termin kontroli jest zazwyczaj ustalony wcześniej, dlatego warto wcześniej przygotować dokumenty:

– komplet oryginalnej dokumentacji;

– osobne pomieszczenie dla kontrolujących, w którym będą oni mieli swobodny dostęp do informacji dokumentów, systemu komputerowego i plików;

– pełnomocnictwa dla osób udzielających informacji kontrolerom od osób wskazanych w KRS jako upoważnionych do reprezentowania Spółki;

– możliwość skontrolowania sposobu wypełniania obowiązków informacyjnych.

Po przeprowadzeniu kontroli sporządzana jest informacja pokontrolna, zawierająca zalecenia pokontrolne, które należy wdrożyć we wskazanym terminie. Niezastosowanie się do zaleceń może stanowić podstawę do wstrzymania wypłaty dofinansowania, a w ostateczności również do rozwiązania umowy i obowiązku zwrotu dotacji wraz z odsetkami. Dodatkową konsekwencją jest brak możliwości ubiegania się wnioskodawcy o dofinansowanie z Funduszy UE w ciągu kolejnych 3 lat.


Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 lutego 2011 r.


dodano: 2011-03-01 10:01Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.