Kiedy emeryt może osiągać przychody bez ograniczeń

Rzeczpospolita (2011-03-03), autor: Zofia Pawłowska , oprac.: GR

mar 4, 2011

Od ponad 12 lat otrzymuję rentę z tytułu niezdolności do pracy. ZUS przyznał mi to świadczenie na stałe. W kwietniu 2011 roku ukończę 65 lat. Pracuję w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy jak przejdę na emeryturę, to muszę rozwiązać stosunek pracy, aby ZUS wypłacał mi świadczenie? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Nie – odpowiada „DGP” – ale pod warunkiem że emerytura zostanie przyznana z urzędu.

Mężczyźnie, który pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy, a który ukończył 65 lat, ZUS przyznaje emeryturę z urzędu zamiast pobieranej renty. Otrzyma ją, jeśli podlegał ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Z dniem przyznania emerytury z urzędu następuje utrata prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Przepis art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który obowiązuje od 1 stycznia 2011 r., dotyczący zawieszenia prawa do emerytury w przypadku kontynuowania zatrudnienia bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy, nie ma zastosowania do emerytur przyznawanych z urzędu.

W sytuacji gdy pracujący rencista nie później niż w miesiącu osiągnięcia 65 lat złoży wniosek o emeryturę, to wówczas ZUS będzie rozpatrywał jego uprawnienia na podstawie tego wniosku. Nie przyzna natomiast emerytury z urzędu. Prawo do emerytury zostanie ustalone od dnia osiągnięcia 65 lat. W takiej sytuacji zainteresowany nie utraci prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, gdyż będzie miał zastosowanie przepis o prawie do dwóch świadczeń i możliwości wypłaty jednego z nich. ZUS nie będzie mógł wówczas wypłacać emerytury z powodu kontynuowania zatrudnienia. Nadal będzie mógł wypłacać rentę z tytułu niezdolności do pracy, bez względu na wysokość osiąganego przychodu.

Mając ustalone prawo do emerytury, można bowiem w takiej sytuacji pracować zarobkowo bez żadnego ograniczenia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 marca 2011 r.