Jak czytamy w materiale Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, w komunikacie PFRON stwierdzono: „Zgodnie z dyspozycją art. 22 ust. 1 pkt 2 i art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b zwykłe zaświadczenie lekarskie nie daje podstawy do zaliczenia pracownika do osób niewidomych, psychicznie chorych lub upośledzonych umysłowo albo osób z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją. W tym celu niezbędne jest posiadanie orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wraz ze wskazaniem jej przyczyn”.

Zdaniem POPON powyższa interpretacja w żaden sposób nie wynika z przepisów prawa tj. z art. 22 ust. 1 pkt 2 i art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o  rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych  (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 214, poz. 1407 ze zm.). Tym samym nie ma żadnej podstawy  prawnej, aby wymagać od pracodawców dokumentowania wskazanych w art. 22 ust. 1 pkt 2 i art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o rehabilitacji (…) schorzeń specjalnych tylko na podstawie orzeczenia.

POPON oczekuje na interpretacje BON w sprawie pytań dotyczących m.in. sposobów dokumentowania schorzeń specjalnych na potrzeby podwyższonej kwoty dofinansowania (SOD) oraz statusu zaświadczeń lekarskich które uprawniają do traktowania osób niepełnosprawnych jako tzw. osoby niewidome.

Przeczytaj Komunikat Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z 4 marca 2011 r. »