Zasądzone wypłaty trzeba opodatkować i ozusować

Rzeczpospolita (2011-03-09), autor: Przemysław Bogusz , oprac.: GR

mar 9, 2011

Przekazując wynagrodzenie przyznane byłemu pracownikowi na podstawie ugody sądowej, pracodawca, jako płatnik, ma takie same obowiązki jak przy rozliczeniu zwykłej pensji.
 

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, dla uznania, że dany przychód powinien być zaliczony do źródła przychodów ze stosunku pracy, nie jest istotne, czy zostanie uzyskany w trakcie obowiązywania stosunku pracy, czy już po jego ustaniu.

Jak wyjaśnia „Rz”, analogicznie powinny być potraktowane wynagrodzenia wypłacone byłemu pracownikowi na podstawie zawartej ugody sądowej czy też wyroku sądowego; kwota przysługująca tej osobie na ich podstawie jest w praktyce zaległym wynagrodzeniem. Dla byłego pracownika źródłem tego przychodu jest bez wątpienia stosunek pracy, jaki w przeszłości łączył go z zakładem pracy, a zatem wypłacone wynagrodzenia powinny być zakwalifikowane do przychodów określonych w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, tj. przychodów z pracy.

Przy obliczaniu zaliczek na podatek płatnik powinien uwzględnić koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy. Warunkiem ich uwzględnienia nie jest bowiem faktyczne świadczenie pracy, lecz samo uzyskanie przychodu ze stosunku pracy.

Trzeba pamiętać, że zwolnione z opodatkowania będą ewentualne odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty omawianych zaległych wynagrodzeń.

Zaległe wynagrodzenie wynikające ze stosunku pracy, uznane za przychód dla celów podatkowych, będzie też podstawą do potrącenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 marca 2011 r.