Postępowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest niezgodne z prawem unijnym. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – czytamy w Rzeczpospolitej.

W sprawie, którą omawia „Rz”, kobieta po ukończeniu 55 lat złożyła wniosek o wcześniejsze przejście na emeryturę. Chciała, by ZUS uwzględnił w stażu 49 miesięcy, które przepracowała na terytorium byłej Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej.

ZUS wprawdzie wliczył okres przepracowany za granicą do wymaganego przez prawo okresu ubezpieczenia, nie uwzględnił go jednak przy wyliczaniu jednej trzeciej, której nie mogą przekraczać okresy nieskładkowe w stosunku do okresów składkowych. Okres przepracowany w Polsce okazał się niewystarczający. ZUS odmówił więc kobiecie prawa do wcześniejszej emerytury.

Kobieta odwołała się od decyzji ZUS do sądu. Ten zaś uznał, że pani T. ma prawo do emerytury. ZUS wniósł apelację. Sąd apelacyjny utrzymał w mocy orzeczenie sądu pierwszej instancji.

ZUS wniósł skargę kasacyjną.

SN miał wątpliwości co do wykładni europejskiego prawa i zwrócił się do Luksemburga z pytaniem prejudycjalnym, czy przy ustalaniu stosunku okresów nieskładkowych do składkowych ZUS powinien uwzględniać czas przepracowany za granicą.

ETS przychylił się do argumentacji polskiego sądu apelacyjnego. Jego zdaniem interpretacja prawa przyjęta przez ZUS może stanowić przeszkodę w swobodnym przepływie pracowników.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 marca 2011 r.