.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Pełna księgowość komputerowa: Czy dekretując, stosujemy uproszczenia

Dziennik Gazeta Prawna (2011-03-14), autor: Anna Rymaszewska, oprac.: GR

Spółka prowadzi pełną księgowość za pomocą programu komputerowego. Jak właściwie dekretować dowody księgowe? Czy i jakie uproszczenia dekretacji można stosować? W szczególności czy dokumenty księgowe należy dekretować tak, aby oprócz informacji o kontach syntetycznych była jeszcze wzmianka o kontach analitycznych? – pyta czytelnik Dziennik Gazet Prawnej.

Jak odpowiada Krzysztof Piasecki, ekspert współpracujący z „DGP”, przy komputerowym prowadzeniu ksiąg wymogi dotyczące dekretacji są uproszczone: można zaniechać zapisania dekretacji na dokumencie, jeśli technika dokumentowania zapisów pozwala na jednoznaczne uzyskanie informacji zawartej w dekretacji. W praktyce wystarczy więc zapewnić łatwą i jednoznaczną identyfikację dokumentu z zapisem księgowym go dotyczącym oraz możliwość uzyskania czytelnych informacji o ujęciu zapisu na kontach księgowych.

Istnieje interpretacja nr PDP 4211/IN/CIT/6/2006 zalecająca drukowanie dekretacji z programu i dołączanie do każdego dowodu księgowego.

Obowiązuje zasada zapisania kont księgi głównej oraz ksiąg pomocniczych. Należy więc zapisać oznaczenie konta analitycznego oraz syntetycznego. W praktyce często wystarczy konto analityczne, jeśli numer konta syntetycznego z niego wynika. Możliwa jest też dekretacja niektórych kwot z dokumentu na konta analityczne, a innych na syntetyczne.

Zapis księgowy – oprócz kont księgowych i kwot – powinien też zawierać oznaczenie osoby, która ten zapis zaksięgowała.

Uproszczenia wymienionych reguł wolno stosować tylko w małym zakresie: jeśli zapis księgowy jest tworzony automatycznie, przez transmisję danych z innego systemu albo przez algorytm, to nie musi być opatrzony oznaczeniem osoby zatwierdzającej.


Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 marca 2011 r.

dodano: 2011-03-15 10:34Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.