Jeśli chcemy łączyć emeryturę i pracę, pilnujmy odpowiednich terminów

Rzeczpospolita (2011-03-14), autor: Jan Kalicki , oprac.: GR

mar 16, 2011

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, obowiązujący od 1 stycznia 2011 nowy art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach z FUS przewiduje zawieszenie prawa do emerytury dla osób, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia.

Jak wyjaśnia dziennik, osoby, które prawo do emerytury uzyskują po 31 grudnia 2010 i chcą pobierać przyznane świadczenie, bezwzględnie muszą rozwiązać swój dotychczasowy stosunek pracy. Najlepiej, aby zrobiły to jeszcze przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę. Jeśli jednak do tego czasu nie zwolniły się z pracy, mogą to zrobić później. Gdy stosunek pracy rozwiążą wcześniej niż ostatniego dnia miesiąca, w którym zgłosiły wniosek o przyznanie świadczenia, a do dnia uprawomocnienia się decyzji dostarczą dokument potwierdzający ustanie zatrudnienia, ZUS od samego początku będzie wypłacał emeryturę.

Obowiązek rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy dotyczy nie tylko osób, które wniosek o emeryturę złożyły pod rządami nowych przepisów. Obejmuje również te, które wystąpiły z wnioskiem jeszcze w 2010, lecz warunki wymagane do przyznania tego świadczenia spełniły (spełnią) już w 2011.

Po rozwiązaniu stosunku pracy zawartego przed przejściem na emeryturę można znowu podjąć zatrudnienie u tego samego pracodawcy, nawet następnego dnia. Ważne jedynie, aby ponowne zawarcie stosunku pracy nastąpiło nie wcześniej niż w dniu, od którego została przyznana emerytura.

Osoby, które prawo do emerytury nabyły przed 1 stycznia 2011, na razie mogą kontynuować zatrudnienie. Do 30 września 2011 mają czas na podjęcie decyzji i dokonanie wyboru między pracą a pobieraniem emerytury. W tym okresie ZUS nie zawiesi im prawa do świadczenia w związku z kontynuowaniem dotychczasowego zatrudnienia. Zrobi to od 1 października 2011, jeśli stosunku pracy nie rozwiążą do końca września br. Podjęcie jej wypłaty będzie możliwe po ustaniu zatrudnienia i dostarczeniu do ZUS dokumentu to potwierdzającego.

Przepis przewidujący zawieszenie prawa do emerytury w razie nierozwiązania stosunku pracy kontynuowanego po przejściu na to świadczenie ma zastosowanie do wszystkich emerytów. Również do tych, którzy mogą dorabiać bez ograniczeń od miesiąca, w którym ukończyli powszechny wiek emerytalny.

Podjęcie przez ZUS wypłaty emerytury zawieszonej w związku z kontynuowaniem zatrudnienia możliwe jest dopiero po jego ustaniu i zgłoszeniu przez emeryta odpowiedniego wniosku wraz z dokumentem potwierdzającym rozwiązanie stosunku pracy.

Jeśli emeryt nosił się z zamiarem rozwiązania stosunku pracy, ale uczynił to już po zgłoszeniu wniosku o to świadczenie, powinien jak najszybciej dostarczyć do ZUS świadectwo pracy. I to nawet wtedy, gdy ZUS wydał już decyzję emerytalną, w której zawiesił prawo do emerytury. Zgłoszenie przez emeryta wniosku o podjęcie wypłaty tego świadczenia do dnia uprawomocnienia się tej decyzji skutkuje wydaniem przez ZUS nowej decyzji. W ten sposób wypłata emerytury zostaje podjęta od pierwszego dnia miesiąca, w którym został rozwiązany stosunek pracy, choć oczywiście nie wcześniej niż od dnia nabycia uprawnień emerytalnych. Wyjątek dotyczy tylko sytuacji, gdy stosunek pracy ustal ostatniego dnia miesiąca. W takim wypadku wypłata emerytury przysługuje od pierwszego dnia następnego miesiąca.

Gorzej przedstawia się sytuacja emeryta, który do dnia uprawomocnienia się decyzji emerytalnej nie dostarczył do ZUS wniosku o podjęcie wypłaty emerytury wraz z dokumentem potwierdzającym rozwiązanie stosunku pracy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 14 marca 2011 r.