Jak udokumentować pracę w szczególnych warunkach

Rzeczpospolita (2011-03-16), autor: Jolanta Tymińska-Góralczyk , oprac.: GR

mar 17, 2011

Nazwa stanowiska w świadectwie pracy nie wystarczy, by dostać wcześniejszą emeryturę. Jednak można to naprawić przed sądem, powołując świadków i biegłych – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak informuje dziennik, od 1 stycznia 2009 r. osoby urodzone po 31 grudnia 1948, pracujące w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, mogą nabyć prawo do emerytury pomostowej w obniżonym wieku emerytalnym.

Osoba ubiegająca się o wcześniejszą emeryturę musi udowodnić, że stale i w pełnym wymiarze czasu wykonywała pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Przedstawia w tym celu zaświadczenie z zakładu pracy albo świadectwo pracy na potwierdzenie takich okresów zatrudnienia.

W praktyce bardzo często świadectwo pracy zawiera jedynie informację o stanowisku zajmowanym przez pracownika. Dotyczy to w szczególności świadectw wystawionych wiele lat temu. Jeśli zakład pracy jeszcze istnieje, pracownik może zwrócić się o wystawienie takiego świadectwa, z którego wprost będzie wynikało zatrudnienie w szczególnych warunkach.

Jeśli firma zniknęła z rynku, pracownik może co najwyżej zwrócić się w tej sprawie do organu założycielskiego nieistniejącego już przedsiębiorstwa albo do archiwum przechowującego akta osobowe pracowników zlikwidowanego podmiotu. One mogą jednak wydać byłemu pracownikowi jedynie uwierzytelnione kserokopie dokumentów z jego akt osobowych.

W postępowaniu o ustalenie prawa do wcześniejszej emerytury ZUS analizuje załączone do wniosku dokumenty, w szczególności świadectwa pracy. Jeśli z ich treści nie wynika wprost że wnioskodawca wykonywał pracę w szczególnych warunkach, należy się spodziewać, że wyda decyzję odmowną.

Gdy tak się stanie, ubiegającemu się o wcześniejszą emeryturę pozostaje odwołanie do sądu okręgowego pracy i ubezpieczeń. W postępowaniu odwoławczym sąd może wziąć pod uwagę zeznania świadków i opinię biegłego sporządzoną na okoliczność rodzaju i charakteru wykonywanej przez odwołującego pracy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 16 marca 2011 r.