Wykup i sprzedaż samochodu po leasingu a odliczenie VAT

Rzeczpospolita (2011-03-16), autor: Krzysztof Rustecki , oprac.: GR

mar 22, 2011

Wiele firm w pełni odlicza VAT od rat za użytkowanie samochodów tylko dzięki zarejestrowaniu umowy w urzędzie skarbowym. Przy ich wykupieniu mogą odzyskać tylko 60 proc. VAT naliczonego. Już po pół roku mają jednak prawo sprzedać taki pojazd, korzystając ze zwolnienia – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak informuje dziennik, po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Magoora przedsiębiorcy skorzystali z możliwości zawarcia umowy leasingu samochodów z kratką i odliczenia całego VAT od rat. Wkrótce będą wykupywać te pojazdy a niektórzy z pewnością pomyślą także o ich sprzedaży. W związku z tym pojawiają się wątpliwości np. Czytelnik, który  w marcu 2011 zakończy umowę leasingu operacyjnego samochodu z kratką i przed 31 stycznia tego roku zarejestrował ją w urzędzie skarbowym ma wątpliwości, czy będzie mógł w całości odliczyć VAT z faktury wykupu tego auta.

Pozostałe pytania dotyczą sprzedaży takiego pojazdu: czy będzie ona obciążona VAT, czy zwolniona od tego podatku, czy pojawi się obowiązek skorygowania VAT odliczonego w całości VAT od rat leasingowych

Jak wyjaśnia Rzeczpospolita, w opisanej sytuacji podatnik może odliczać cały VAT od rat leasingowych. Dotyczy to również tych, które wynikają z faktur wystawionych w 2011 r. Prawo to przysługuje mu dzięki temu, że zarejestrował umowę leasingu w urzędzie skarbowym do końca stycznia 2011 r. Wykupienie samochodu po zakończeniu umowy leasingu jest już jednak odrębną od usługi leasingu czynnością (dostawą towarów). Dlatego transakcja ta opodatkowana jest na zasadach obowiązujących w momencie jej zawarcia.

Jeśli samochód nie będzie spełniał warunków z art. 3 ust. 2 nowelizacji ustawy o VAT  to nabywca będzie miał jedynie ograniczone prawo odliczenia VAT. Oznacza to, że uwzględni tylko 60 proc. podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł.

Wykupienie auta według nowych zasad nie wpływa na wcześniej odliczony VAT od rat leasingowych. Nie ma powodu do korygowania uprzednio odliczonego w całości podatku naliczonego. Nie ma tu też znaczenia to, że cena wykupu jest znacznie niższa od rynkowej. Po zakończeniu leasingu operacyjnego korzystający (leasingobiorca) może bowiem nabyć przedmiot umowy za stosunkowo niewielką kwotę i organy podatkowe nie mogą tego zakwestionować.

Leasingobiorca może wykupić leasingowany pojazd po cenie niższej niż rynkowa, ale nie dowolnej. Jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingodawca przenosi na kupującego własność środków trwałych to przychodem tym jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży. Dopiero gdy cena ta jest niższa od hipotetycznej wartości netto środków trwałych, przychód określa się w wysokości wartości rynkowej.

Przedsiębiorca, który wykupuje środek trwały po zakończeniu leasingu operacyjnego, ustala jego wartość początkową według ceny nabycia. Jest to więc kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Przepis precyzuje, że trzeba uwzględnić min koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych skarbowych i innych, odsetek, prowizji. Cenę nabycia obniża się o VAT, z wyjątkiem przypadków, gdy podatnik nie ma prawa go odliczyć.

Jeśli samochód z kratką został kupiony od leasingodawcy za nie więcej niż 15 tys. zł, to warto poczekać rok z jego sprzedażą. Wtedy nie tylko nie będzie ona obciążona VAT, ale także nie wystąpi obowiązek korekty wcześniej odliczonej kwoty.

Więcej w Rzeczpospolitej z 16 marca 2011 r.