Krótki staż pracy nie pozbawia prawa do emerytury

Dziennik Gazeta Prawna (2011-03-21), autor: Marek Opolski , oprac.: GR

mar 22, 2011

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, osoby urodzone przed 1949 rokiem, które chcą przejść na emeryturę, muszą udowodnić odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy. Może on zostać obniżony o 5 lat, ale w zamian za brak gwarancji minimalnego świadczenia.
 
Emerytura dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. przysługuje na podstawie art. 27 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z FUS po spełnieniu dwóch warunków:

– ukończeniu wieku 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn oraz

– udowodnieniu przynajmniej 20-letniego (w przypadku kobiety) lub 25-letniego (w przypadku mężczyzny) stażu ubezpieczeniowego.

Ustalając staż ubezpieczeniowy wymagany do przyznania emerytury, ZUS uwzględnia wszystkie udowodnione okresy składkowe oraz okresy nieskładkowe (w wymiarze nie przekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych).

Jeśli po zsumowaniu tych okresów osoba zainteresowana nadal nie ma wystarczającego stażu, ZUS może jej zaliczyć również wymienione w ustawie emerytalnej okresy uzupełniające (np. okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników). Osoby, które utraciły prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z powodu odzyskania zdolności do pracy, mogą też liczyć na uwzględnienie w zakresie niezbędnym do przyznania emerytury okresów pobierania tej renty.

Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, ale nie zdołały udowodnić wystarczająco długiego okresu składkowego i nieskładkowego uprawniającego do emerytury na podstawie art. 27 ustawy emerytalnej, mogą skorzystać z rozwiązania przewidzianego w jej art. 28. Przewiduje on możliwość uzyskania uprawnień do emerytury przy krótszym o 5 lat stażu ubezpieczeniowym, wynoszącym co najmniej 15 lat dla kobiet oraz 20 lat dla mężczyzn. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 marca 2011 r.