Ujęcie w księgach zdarzenia po dniu bilansowym

Rzeczpospolita (2011-03-23), autor: Monika Kawuk-Kostańczak , oprac.: GR

mar 24, 2011

Aby prawidłowo zaksięgować informacje uzyskane po ostatnim dniu roku obrotowego, warto sięgnąć do Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 10. Zawiera on dużo więcej wskazówek niż polskie prawo bilansowe.

Jak wyjaśnia Rzeczpospolita,  po zamknięciu ksiąg rachunkowych danego roku obrotowego a przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego mogą wystąpić zdarzenia, które dotyczą właśnie tego roku. Sposób postępowania w takich wypadkach uregulowany jest w art. 54 ustawy o rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardach Rachunkowości nr 10 „Zdarzenia następujące po dniu bilansowym”.

Wyróżniają one zdarzenia, które:

– mają istotny wpływ na sprawozdanie finansowe lub powodują zagrożenie kontynuowania działalności i wymagają korekt;

– mają nieistotny wpływ na sprawozdanie finansowe i nie powodują zmiany stanu istniejącego na dzień bilansowy – wtedy danych w sprawozdaniu się nie koryguje.

Ustawa o rachunkowości nie zawiera wskazówek, które zdarzenia firma powinna uznać za istotne, a które za niemające większego wpływu. Pomocny może być MSR 10, w którym można znaleźć przykłady klasyfikacji różnych sytuacji.

O postępowaniu jednostki gdy otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na sprawozdanie, po jego zatwierdzeniu mówi art. 54 ust. 2 ustawy (skutki ujmuje w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te uzyskano).

Jeśli w ocenie jednostki kwota zdarzenia ujawnionego po dniu bilansowym nie zniekształca sprawozdania finansowego w znaczący sposób, to korekta przeprowadzana jest w roku obrotowym, w którym zdarzenie ujawniono za pośrednictwem konta pozostałych przychodów lub kosztów operacyjnych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 23 marca 2011 r.