Można zapłacić VAT z zapłaconej faktury wystawionej z góry

Rzeczpospolita (2011-03-25), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

mar 25, 2011

Spółka, która przed wykonaniem na jej rzecz usług dostała dokumentujące je faktury, może odliczyć VAT, ale tylko od uiszczonej części wynagrodzenia. Tak orzekł NSA w Warszawie  w wyroku z 18 lutego 2011 (I FSK 298/10), który omawia Rzeczpospolita.

Jak czytamy w dzienniku, spółka w ramach działalności gospodarczej podpisała umowy nabycia usług zapewnienia opieki serwisowej. Zgodnie z nimi kontrahenci obciążają ją na podstawie faktur wystawianych z góry za cały określony w umowie okres. Spółka płaci usługodawcom zgodnie z terminem płatności określonym w umowie lub na fakturze. Zwróciła się więc do ministra finansów z pytaniem, czy może odliczyć VAT wynikający z tych faktur w rozliczeniu za okres, w którym zostały otrzymane pod warunkiem że faktury te zostały opłacone. W ocenie spółki przysługuje jej takie prawo. Może bowiem traktować otrzymane faktury tak jak zaliczkowe.

Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem. Jego zdaniem nie mamy do czynienia z fakturami zaliczkowymi, bo zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zaliczki bądź zadatku w tej części, a wystawienie faktury potwierdzające wpłatę zaliczki musi nastąpić po tym fakcie.

Ani WSA w Rzeszowie, ani NSA nie podzieliły stanowiska fiskusa. W ich ocenie prawo do odliczenia należy powiązać z powstaniem obowiązku podatkowego. Tymczasem jeśli po wystawieniu faktury następuje zapłata zaliczki, to powstaje on na mocy art. 19 ust. 11 ustawy o VAT.

 

Więcej Rzeczpospolitej z 24 marca 2011 r.