Odsetki od świadczenia z ZUS sąd przyzna z urzędu

Rzeczpospolita (2011-03-25), autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

mar 28, 2011

Z uchwały Sądu Najwyższego I UZP 2/11 z 24 marca 2011 r., który omawia Rzeczpospolita wynika, że sąd rozpatrujący odwołanie od decyzji ZUS ma obowiązek z urzędu rozstrzygnąć kwestię przyznania świadczeniobiorcy odsetek od zaległego świadczenia.

Jeśli w wyroku nie znajdzie się takie rozstrzygnięcie, to odwołujący się od decyzji ZUS może złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku w tym zakresie. W myśl art. 351 kodeksu postępowania cywilnego ma jednak na to tylko dwa tygodnie. Nie skorzystają więc z tego orzeczenia osoby, których procesy zakończyły się już dawno temu. Uchwała SN nie daje im bowiem prawa do wzruszenia prawomocnych już wyroków.

Uchwała Sądu Najwyższego jest bardzo korzystna dla wszystkich osób starających się przed sądem o przyznanie świadczenia z ZUS. Statystyki sądowe wskazują jednak, że z ponad 100 tys. osób, które co roku odwołują się od decyzji ZUS, wygrywa tylko co trzecia z nich.

Ponadto, nawet gdy sąd zmieni decyzję wydaną przez ZUS, nie zawsze ma obowiązek
przyznania jednocześnie odsetek. Jeżeli sąd musiał w procesie powołać biegłych np. do oceny stanu zdrowia osoby starającej się o rentę, wówczas nie będzie podstaw do przyznania tych dodatkowych pieniędzy.

Więcej  w Rzeczpospolitej z 25 marca 2011 r.