Strata na środku trwałym nie zwiększy kosztów inwestycji

Rzeczpospolita (2011-04-06), autor: Edyta Głębicka , oprac.: GR

kwi 6, 2011

Często zdarza się, że w związku z nowymi inwestycjami podatnicy likwidują inne środki trwałe, kolidujące z prowadzonymi pracami. Czasami są to składniki majątkowe niecałkowicie umorzone podatkowo – czytamy w dzienniku Rzeczpospolita.

Pojawia się pytanie, czy niezamortyzowaną wartość początkowa likwidowanego w takich okolicznościach środka trwałego może być zaliczona bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, czy też powinna składać się na koszt wytworzenia nowego środka trwałego i być w konsekwencji rozliczana w czasie, w ramach jego amortyzacji.

Wg organów podatkowych, większość wydatków czy kosztów pozostających w związku z budową czy wytworzeniem środka trwałego powinna składać się na koszt jego wytworzenia i być kumulowana do czasu oddania go do używania.

Jak twierdzi autorka artykułuwierdzi, nie ma przeszkód prawnych, aby niezamortyzowaną wartość początkowa była kosztem uzyskania przychodów w dacie jego likwidacji, za którą należy uznać datę dokonania odpisu aktualizującego wartość środka trwałego.

Nieumorzona wartość początkowa likwidowanego środka trwałego nie będzie kosztem wytworzenia nowego środka trwałego: po pierwsze, dlatego że księgowy odpis takiej wartości jest pozostałym kosztem operacyjnym, po drugie, skutki podatkowe straty związanej z likwidacją nie w pełni umorzonych środków trwałych zostały wskazane w art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT. Tylko zmiana rodzaju prowadzonej działalności miałaby ten efekt, że nieumorzona wartość zlikwidowanego środka trwałego nie byłaby kosztem uzyskania przychodów. We wszystkich innych przypadkach jego nieumorzona wartość będzie kosztem podatkowym w dacie ujęcia likwidacji w księgach rachunkowych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 6 kwietnia 2011 r.