Nadpłata pensji oznacza dodatkowe obowiązki dla szefa

Rzeczpospolita (2011-04-07), autor: Joanna Zbyrasz , oprac.: GR

kwi 7, 2011

Przy wypłacie za listopad w grudniu 2010 r. nadpłacono pracownikowi wynagrodzenie. Kwotę nadpłaty wpłacił on do kasy firmowej w styczniu tego roku. Czy oprócz korekty deklaracji rozliczeniowych do ZUS pracodawca lub podwładny mogą ponieść jeszcze jakieś konsekwencje – pyta czytelniczka dziennika Rzeczpospolita.

Rozliczenie dokonanego przez pracownika zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia następuje zwykle w kilku etapach. Prostszym sposobem byłoby pomniejszenie przychodu zatrudnionego w kolejnym miesiącu o powstałą nadpłatę w kwocie brutto, za jego pisemną zgodą. To byłoby możliwe, gdyby pracownik sam nie uregulował nadpłaconego wynagrodzenia na konto pracodawcy.

Ponieważ pracownik dokonał zwrotu nienależnego świadczenia w styczniu następnego roku, rozliczenie powstałej nadpłaty nastąpi w roku podatkowym, w którym pracownik ją oddał.

Co ważne – pracownik zwraca kwotę netto powiększoną o zaliczkę na podatek, a nie kwotę brutto nadpłaconego świadczenia.

Pracodawca, naliczając wynagrodzenie pracownika za styczeń, powinien był pomniejszyć dochód pracownika o kwotę dokonanego zwrotu. Jeżeli nie było możliwe odliczenie pełnego zwrotu, wówczas płatnik może rozliczyć nadwyżkę wynagrodzenia w kolejnych miesiącach roku podatkowego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 7 kwietnia 2011 r.