Jak firma może uniknąć oskarżenia o dyskryminację?

Dziennik Gazeta Prawna (2011-04-07), autor: Łukasz Guza , oprac.: GR

kwi 7, 2011

Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca nie może dyskryminować podwładnych i kandydatów do pracy m.in. ze względu na płeć, wiek, poglądy polityczne oraz niepełnosprawność. Musi też przeciwdziałać przypadkom nierównego traktowania pracowników firmy oraz udostępnić im przepisy dotyczące zakazu dyskryminacji – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Aby zabezpieczyć się przed zarzutami dyskryminacji pracodawca powinien przede wszystkim zapoznać się z rozdziałem IIa kp, który wyraźnie wskazuje, na czym polega naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Przy podejmowaniu decyzji np. w sprawie awansu lub przyznawaniu podwyżki wynagrodzenia, pracodawca powinien każdorazowo rozważyć, czy podjęcie takiej decyzji nie będzie dyskryminować pozostałych pracowników, którzy świadczą podobną pracę i mają podobne kwalifikacje zawodowe. Dzięki temu może uniknąć zarzutów dyskryminacji ze strony podwładnych.

Obowiązkiem pracodawcy jest także zaznajomienie podwładnych z przepisami chroniącymi ich przed takimi zdarzeniami. Firma musi udostępnić im przepisy dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu w formie pisemnej informacji rozpowszechnionej na terenie zakładu pracy lub zapewnić im dostęp do tych przepisów w inny sposób przyjęty w zakładzie. Najprostszym rozwiązaniem jest zrobienie wyciągu z odpowiednich przepisów kodeksu pracy i wywieszenie go w miejscu, w którym pracownicy na co dzień otrzymują informacje socjalno-kadrowe.

Pracodawca ponosi odpowiedzialność nie tylko za przejawy nierównego traktowania wynikające z jego decyzji lub zachowania, ale także, gdy dopuszczają się ich jedni pracownicy względem innych. Stanie się tak, jeśli firma nie podejmie stosownych działań mających na celu zapobieganie lub usunięcie naruszeń i prawidłowe kształtowanie zasad współżycia społecznego w miejscu pracy. Najprostszym sposobem prewencji
antydyskryminacyjnej może być wprowadzenie regulaminu postępowania w przypadku zaobserwowania przejawów nierównego traktowania.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 kwietnia 2011 r.