Czy spółdzielnia powinna pobrać podatek od dochodu przeznaczonego na udziały?

Rzeczpospolita (2011-04-07), autor: Aleksandra Tarka , oprac.: GR

kwi 7, 2011

W przypadku odpisu z dochodu spółdzielni rolnej na powiększenie wkładów i udziałów, jej członkowie
uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych, tak orzekł NSA w wyroku z 22 marca 2011 r. – informuje
Rzeczpospolita.

Spółdzielnia rolna zamierza podjąć uchwałę o dokonaniu odpisu z podziału dochodu, a pieniądze z nadwyżki przeznaczyć na powiększenie wkładów i udziałów członkowskich. W tej sprawie złożyła wniosek o interpretację przepisów z pytaniem, czy skoro zgodnie z ustawą o PIT jej przepisów nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, odpisy na wkłady i udziały dokonywane z podziału jej dochodu opodatkowane są PIT w całości czy też tylko od części odpowiadającej produkcji pozarolniczej. Jej zdaniem może pobrać zryczałtowany 19-proc. PIT jedynie od tej części odpisu, która odpowiada udziałowi dochodu z działalności innej niż rolnicza w dochodzie ogółem.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za błędne. Stwierdził, że ustawa o PIT nie przewiduje zróżnicowania zasad opodatkowania dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ze względu na źródła przychodów uzyskiwanych przez samą spółdzielnię. W związku z tym dochód przeznaczony na odpisy na wkłady i udziały członkowskie podlega w całości opodatkowaniu. Spółdzielnia jako płatnik musi obliczyć, pobrać i wpłacić podatek do właściwego urzędu skarbowego.

Sąd kasacyjny zgodził się z organem podatkowym i oddalił skargę spółdzielni. Uznał, że dochód ogólny spółdzielni przekazany na podwyższenie wkładu członka spółdzielni należy zakwalifikować do kapitałów pieniężnych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 7 kwietnia 2011 r.