Kiedy otrzymaną dywidendą trzeba podzielić się z fiskusem?

Rzeczpospolita (2011-04-09), autor: Krzysztof Rustecki , oprac.: GR

kwi 9, 2011

Osoba fizyczna, która otrzymuje wypłatę z zysku, nie uniknie zapłaty podatku. Gdy udziałowcem jest spółka z o.o. lub akcyjna, dość często przysługuje jej zwolnienie – informuje Rzeczpospolita.
Spółka z o.o. będzie wypłacała dywidendę za 2010 r. wspólnikom z Polski, Holandii i USA. Jakie obowiązki z tego tytułu na niej ciążą – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Jak wyjaśnia Rzeczpospolita sposób postępowania zależy od tego, czy dywidendę otrzymają osoby fizyczne czy spółki kapitałowe. W tym drugim wypadku trzeba również znać wysokość ich udziałów.
Z ustawy o CIT wynika, że podatek od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd w Polsce wynosi 19 proc. Ustawodawca objął jednak zwolnieniem dywidendy wypłacane spółkom podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Jednak nie zawsze.

Podatku nie pobiera się od dywidendy przekazanej spółkom kapitałowym, które posiadają nieprzerwanie przez dwa lata nie mniej niż 10 proc. udziałów w kapitale spółki ją wypłacającej. Zwolnienie to nie dotyczy spółek osobowych, fundacji, stowarzyszeń czy innych podmiotów.

Przy wypłacie dywidendy krajowym osobom prawnym, spółka jako płatnik powinna pobrać podatek od dywidendy w dniu jej wypłaty. Następnie należy go przekazać do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika.

Płatnicy są zobowiązani przesłać wspólnikom będącym osobami prawnymi informację o wysokości pobranego podatku (CIT-7). Formularz ten należy przekazać w terminie przewidzianym do wpłaty podatku. Ponadto na podstawie art. 26a ustawy o CIT do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, płatnicy muszą przesłać do urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika roczną deklarację (CIT-6R). Ze zwolnienia od podatku mogą korzystać nie tylko udziałowcy, którzy są spółkami kapitałowymi.

Zgodnie z ustawą o CIT płatnik nie pobiera go również, jeśli podatnik wymieniony w art. 17 ust.1 ustawy o CIT najpóźniej w dniu wypłaty złoży oświadczenie (CIT-5), że dochody z dywidendy przeznaczy na cele statutowe wolne od podatku. Z rozwiązania takiego mogą skorzystać min. podatnicy, których celem statutowym jest działalność: oświatowa, kulturalna, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów itp. Jeżeli podatnik, pomimo złożonego oświadczenia, wyda dochody z dywidendy na inne cele to powinien bez wezwania wpłacić należny zryczałtowany podatek na rachunek właściwego dla niego urzędu skarbowego.
Wypłata dywidendy dla osoby fizycznej jest opodatkowana według 19-proc. stawki, bez względu na to jaki udział posiada ona w kapitale spółki. Jednocześnie przepisy nie przewidują obowiązku przesyłania im informacji o wysokości pobranego podatku. Dochodu z dywidendy od krajowej osoby prawnej podatnicy ci nie łączą bowiem z innymi dochodami. Nie mają też prawa do odliczenia podatku pobranego od wypłaconej im dywidendy.

Od wszystkich dywidend wypłaconych przez polskie spółki odbiorcom w Stanach Zjednoczonych pobierany jest u nas podatek. Dywidendy, które płaci spółka z siedzibą w Polsce osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w USA, mogą być opodatkowane przez USA lub mogą być opodatkowane podatkiem w państwie, w którym spółka wypłacająca dywidendę ma siedzibę.
Podatek w Polsce nie może jednak przekroczyć:

– 5 proc. kwoty dywidendy brutto – jeżeli odbiorca jest osobą prawną rozporządzającą bezpośrednio co najmniej 10 proc. akcji z prawem głosu osoby prawnej wypłacającej dywidendy,

– 15 proc. kwoty dywidendy brutto we wszystkich innych przypadkach.

Natomiast dywidendy dla holenderskiej spółki będą zależne od wysokości udziału w kapitale spółki polskiej i zostaną opodatkowane według stawek wynikających z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub korzystały ze zwolnienia. Do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, spółka musi przesłać do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych roczną deklarację CIT-10Z.

Inaczej wygląda wysokość obciążeń fiskalnych, jeśli wspólnik z Holandii posiada co najmniej 10 proc. udziałów. Wtedy podatek będzie wynosił 5 proc. lub wspólnik skorzysta ze zwolnienia, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

– wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka
będąca podatnikiem CIT, która ma siedzibę lub zarząd w Polsce,

– uzyskującym przychody jest spółka podlegająca w innym niż Polska państwie UE lub należącym do
Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów (bez względu na miejsce ich osiągania),

– spółka uzyskująca przychody posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale polskiej spółki,

– spółka uzyskująca przychody nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Polskie przepisy o podatku dochodowym nie przewidują zwolnienia dla dywidendy przekazywanej zagranicznym osobom fizycznym, niezależnie od posiadanego przez nie udziału w spółce.
Należy więc pobrać od nich podatek zgodnie z postanowieniami odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli odbiorcą dywidendy jest osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Holandii, to na podstawie traktatu stawka podatku wynosi 15 proc.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 kwietnia 2011 r.