Łatwo wypaść z chorobowego

Rzeczpospolita (2011-04-09), autor: Katarzyna Wójcik-Adamska , oprac.: GR

kwi 9, 2011

Osoby podlegające dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu muszą pilnować terminów opłacania składek, bo nawet jednodniowe opóźnienie lub opłacenie składek w niższej wysokości spowoduje ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego – czytamy w Rzeczpospolitej.

Płatnik, który spóźnił się z przelewem, nie otrzyma zasiłku chorobowego, ani macierzyńskiego. Prowadzący pozarolniczą działalność nie może obniżyć podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w związku z chorobą.

Ciągłość ubezpieczenia zostaje przerwana od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki. W uzasadnionych wypadkach ZUS może wyrazić zgodę na wpłatę po terminie.
O kontynuację ubezpieczenia trzeba wystąpić na piśmie do dyrektora jednostki ZUS. Wniosek powinien zawierać szczegółowe uzasadnienie.
Na wypłatę chorobowego zainteresowany nie ma jednak co liczyć, jeśli to księgowa zapomniała o konieczności opłacenia składek. Zlecenie osobie trzeciej zapłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie usprawiedliwia spowodowanego przez tę osobę opóźnienia.

Osoba podlegająca dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu nabywa prawo do zasiłku dopiero po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia. Nie oznacza to jednak, że po kilkudniowym opóźnieniu z zapłatą trzeba będzie czekać trzy miesiące na objęcie ubezpieczeniem. Do okresu nieprzerwanego ubezpieczenia wlicza się wcześniejszy okres ubezpieczenia, jeżeli przerwa w nim nie przekroczyła 30 dni.

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 kwietnia 2011 r.