Ani gminy, ani firmy nie chcą prowadzić centrów aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych

Dziennik Gazeta Prawna (2011-04-11), autor: Urszula Mirowska , oprac.: GR

kwi 11, 2011

Ani gminy, ani firmy nie chcą prowadzić centrów aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Jednak resort rozwoju regionalnego nie wyklucza, że sfinansuje tworzenie kolejnych tego typu instytucji – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Tylko z jednego programu EQUAL na powstanie centrów aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych  Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wydało 7,5 mln zł z funduszy unijnych. Centra te miały pomóc osobom niepełnosprawnym utrzymać zatrudnienie poprzez wdrażanie i promocję systemu telepracy. Dzięki nim osoby te miały dostęp do sprzętu komputerowego i Internetu.

– Problem polega na tym, że zgodnie z przepisami sprzętu zakupionego z pieniędzy unijnych nie można wykorzystać do celów komercyjnych – mówi Joanna Pokładowska, dyrektor Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (KIPH), która prowadziła jedną z telechatek.
Według Agnieszki Siekiery z Fundacji Funduszu Współpracy rzeczywiście nie można wykorzystywać sprzętu w celach komercyjnych, ale jej zdaniem problem tkwił w finansowaniu telechatek. Upadły one, bo w momencie, gdy zakończył się projekt, zabrakło środków na ich prowadzenie. Pieczy nad nimi nie przejęły ani gminy, ani firmy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 kwietnia 2011 r.