Brak zdolności do pracy w zawodzie to za mało, by dostać rentę

Rzeczpospolita (2011-04-11), autor: Ryszard Sadlik , oprac.: GR

kwi 11, 2011

Tylko niedyspozycja zdrowotna, która powoduje niezdolność do pracy, daje możliwość uzyskania świadczenia z ZUS. I to też wyłącznie wtedy, gdy spełnione są wszystkie ustawowe warunki określone w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS – czytamy w Rzeczpospolitej.

Dla oceny, czy dana choroba stanowi wystarczającą przesłankę uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy, konieczne jest nie tylko określenie, czy ubezpieczony zachował zdolność do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie. Trzeba też ustalić możliwości dalszego wykonywania pracy w ramach posiadanych kwalifikacji, a także w innych warunkach niż dotychczas. Przy określaniu niezdolności do pracy bierze się pod uwagę wszystkie okoliczności, a nie tylko wyuczony zawód. I uwzględnia się, że o prawie do renty z tytułu niezdolności do pracy decyduje brak rokowania odzyskania zdolności do pracy w dotychczasowym zawodzie lub po przekwalifikowaniu.

Oceny, czy choroba powoduje niezdolność do pracy, dokonuje lekarz orzecznik ZUS.
Po wydaniu orzeczenia przez komisję, oddział ZUS wydaje decyzję, w której przyznaje lub odmawia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, uwzględniając także pozostałe warunki określone w art. 57 ustawy emerytalnej. Od tej decyzji ubezpieczony może w ciągu miesiąca wnieść odwołanie do właściwego sądu okręgowego. 

Więcej w Rzeczpospolitej z 11 kwietnia 2011 r.